birgün

23° SAĞANAK

Asgari ücrete ek zam için ikinci toplantı sona erdi: Artış oranı ne olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı. Dünkü toplantıdan artışın temmuzdan itibaren geçerli olacağı ve vergi muafiyetinin yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacağı sonucu çıkmıştı. Komisyonun bugün çalışmalarını tamamlamasının ardından yeni rakamın yarın AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Toplantıda Türk-İş asgari ücret için 6 bin 391 lira olan açlık sınırını telaffuz etti.

EKONOMİ 30.06.2022 15:51
Asgari ücrete ek zam için ikinci toplantı sona erdi:  Artış oranı ne olacak?
Abone Ol google-news

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'nin ikinci altı ayında asgari ücrete yapılacak artışı belirlemek üzere ikinci kez toplandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirildi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, zam oranının belirlenmesi ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

TÜRK-İŞ'TEN AÇIKLAMA

Asgari Ücret Tespit Komisyon toplantısı sonrası açıklama yapan Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, net rakam telaffuz edilmediğini ancak enflasyonun altında bir artışın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sorular üzerine Irgat, net rakam talep edilmediğini ama enflasyon oranında artış istediklerini dile getirdi. "Toplantıda açlık sınırı dediğimiz 6 bin 391 lirayı dile getirdik. Alım gücünü göz önüne alınmasını istedik" diyen Irfat, işverenlerin de teşvik talepleri olduğunu söyledi.

TÜRK-İŞ'in araştırmasına göre haziranda "açlık sınırı"nın 6 bin 391 lira olduğunu anımsatan Irgat, şöyle konuştu:

"Geldiğimiz nokta itibarıyla işverenler de teşvik taleplerini dile getirdiler. Daha önceki asgari ücret desteğinin verilmesini istediler. Sosyal güvenlik prim indiriminin 10 puan olmasını talep ettiler. İşçi priminin yarısının devlet tarafından karşılanmasını talep ettiler. Biz de bunların yapılması halinde kamuya ne kadar yük olup olmayacağının araştırılmasını talep ettik. Geldiğimiz nokta itibarıyla bu sonuçlar, konfederasyon başkanlarına ve bakanlığa iletilecek. Yarın bir toplantı daha olmasını bekliyoruz."

Irgat, "Komisyonda, net bir rakam üzerinde değerlendirme yapılmadı. İşveren tarafı da net bir rakam söylemedi. Biz enflasyon ve alım gücünün dikkate alınarak yeniden bir değerlendirme yapılmasını istedik." dedi.

Asgari ücrete ara zam için ilk toplantı dün (29 Haziran) gerçekleşmiş, zam oranın belirlenmesi için bir toplantı daha yapılmasına kara verilmişti. Dünkü toplantıda iki başlık için uzlaşma sağlanmış, buna göre, asgari ücretteki artışın temmuzdan itibaren geçerli olmasına ve asgari ücrete vergi muafiyetinin yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanmasına karar verilmişti.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 4 BİN 253 LİRA

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ BEKLENİYOR

Öte yandna mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aldığı zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni asgari ücret rakamının beklentiler doğrultusunda yarın açıklanması halinde, artışın 1 Temmuz itibarıyla geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliği gerekecek. Bu doğrultuda, yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili ifadelerin, "Asgari ücret başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer" şeklinde değiştirilmesi bekleniyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol