Bakan Bilgin, yoksulluk sınırının 25 bin lira olduğu dönemde yüzde 50’lik zam beklentisini ‘hayali’ buldu, işletmelerin ödeyebileceği ücret aradıklarını söyledi.

Asgari ücrete yüzde 50’lik zam hayalmiş
Fotoğraf: Ergün İşeri

Ekonomi Servisi

Milyonlar asgari ücrete yapılacak zam oranını merakla bekliyor. Zam oranına ilişkin çeşitli senaryolar yazılırken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, zam oranıyla ilgili "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" yanıtını verdi. Bilgin, işletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışında oldukları belirtti. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam gelmesi halinde 5 bin 500 lira olan mevcut ücret 8 bin 250 liraya yükselecek.

Yüksek enflasyonun yarattığı satın alma gücü kaybına karşı asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin 4 farklı senaryo üzerine duruluyor. Bunlardan ilki, asgari ücrete yüzde 24 artış gelmesi. Böylece asgari ücret 6 bin 800 TL olacak. İkinci senaryo ise yüzde 40’lık bir artışın gelmesi. Eğer bu olasılık gerçekleşirse asgari ücret 7 bin 700 liraya kadar çıkacak. Bir diğer seçenek ise yüzde 47’lik artışın yaşanması. Bu şekilde olursa asgari ücret 8 bin 85 TL’yi bulacak.

Ancak bu senaryolar enflasyonun yarattığı kayıpları telafi etmekten çok uzakta. Birleşik Kamu-İş’in araştırmasına göre dört kişilik bir aile için kasımda açlık sınırı 8 bin 657 olarak hesaplandı. Yoksulluk sınırı ise 25 bin TL’ye yükseldi.

Asgari ücret tespit komisyonu, yeni asgari ücreti belirlemek için aralık ayında toplanacak. Asgari ücret toplantısının ardından 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belli olacak.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun 6 Aralık’ta genel kurulunun ardından komisyon toplantılarının, başlaması bekleniyor.

Komisyonu’nun 7-8-9 Aralık tarihlerinde bir araya gelmesi ve ilk toplantısını gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Net asgari ücret geçen yılın tamamında aynı olurken bu yılın ilk 6 ayında 4 bin 253 TL, ikinci 6 ayında 5 bin 500 TL olarak uygulandı. Bu durumda aylık ortalama net asgari ücret 4 bin 876 TL oldu.