Sona yaklaşılan asgari ücret görüşmelerinde masada konuşulan bir formüle göre, 4000 liralık net asgari ücret seçeneğinde, işverenin maliyet artışının bir kısmı Hazine’den karşılanacak.

Asgari ücrette ‘Hazine’ formülü

Kamuoyu 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken, masada farklı formüller üzerinde durulduğu öğrenildi.

İşçinin cebine giren net asgari ücretin artmasını sağlayacak formüllerden birincisini 5 puanlık işçi sigorta primi indirimi oluşturuyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, işçi payı olarak şu an yüzde 14 oranında sigorta primi kesiliyor. Beş puanlık indirim bugünkü asgari ücrete uygulansa işçinin cebine giren aylık net ücret 178 lira artacak.

Mevcut uygulama aynen devam ettiği takdirde 4000 lira net asgari ücret için yüzde 42 oranında artış yapılması gerekecek. Bu durumda brüt ücret 5065 liraya, asgari ücretin işverene maliyeti de 5951 liraya çıkacak.

Ancak, işçi priminde 5 puanlık indirim yapıldığı takdirde işçinin eline geçen net ücret 250 lira artacak, işverenin maliyeti de 5649 lira olacak. Böylece, işçinin eline geçen net ücret yüzde 42 oranında artarken, işverenin maliyetindeki artış yüzde 34 olacak.

MALİYET ARTIŞI HAZİNE’DEN KARŞILANABİLİR

Komisyondaki işçi ve işveren kesiminin uzlaştığı öneriler kabul olursa 4 bin liralık net ücret seçeneğinde işverenin maliyet artışının bir kısmı Hazine’den karşılanacak.

Asgari ücret tespit komisyonunun pazartesi günü son kez toplanarak kararını açıklaması bekleniyordu. Toplantı öncesi AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme planlanıyordu.

Ancak, döviz kurundaki dalgalanma dolayısıyla pazartesi ekonomi zirvesi toplanınca görüşme yapılamadı. Erdoğan ile görüşmenin ne zaman yapılacağı henüz belli olmadı. Bununla birlikte hafta sonuna kadar yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

İŞVERENE YÜZDE 3 ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ VERİLİYOR

Asgari ücrette 2016 yılında yapılan yüksek artışla birlikte işverene asgari ücret desteği uygulaması başlatıldı. İlk yılki destek asgari ücretin yüzde 6’sına karşılık geldi. Bu yılki görüşmelerde işçi ve işveren sendikaları, toplu iş sözleşmesi uygulanan işyerlerinde asgari ücretin yüzde 6’sı, diğer yerlerde ise yüzde 3’ü oranında işveren desteği sağlanması konusunda görüş birliğine vardı.

Bu da toplu iş sözleşmesi uygulanan yerlerde yaklaşık 300 TL, diğer işyerlerinde ise 150 TL destek sağlanması anlamına geliyor.

Bu düzeyde asgari ücret desteği sağlanırsa asgari ücretli işçinin işverene maliyeti 150 – 300 TL azalacak. Ancak, bu durumda bile 4 bin liralık net asgari ücrette işverenin maliyetindeki artış yüzde 31 olacak.