birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 14.01.2021 10:24

Aşı için durum bilgilendirme özelliği e-Nabız uygulamasına eklendi

Nabız uygulamasına koronavirüs aşı durumu bilgilendirme özelliği eklendi. Yurttaşlar buradan aşı için belirlenen öncelik grubunda olup olmadıklarını görebilecek.

Aşı için durum bilgilendirme özelliği e-Nabız uygulamasına eklendi

Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Çin'den Türkiye'ye getirilen Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısı, bugün itibarıyla sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.

Aşı takviminin işlemeye başlamasıyla Bakanlık, e-Nabız uygulamasını güncelleyerek aşıyla ilgili yeni özellikler ekledi.

Yurttaşlar, uygulamaya eklenen "Covid-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği" sayesinde aşı için belirlenen öncelik grubunda olup olmadıklarını görebilecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANMAYA BAŞLADI

Öte yandan CoronaVac aşısı, dün alınan ‘acil kullanım onayı’ kararı ardından bugün sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

Aşıların, hastanelere dağıtımına bugün itibariyle devam ediliyor. Aşıların ulaştığı hastanelerde ise aşılama başladı.

KİMLER AŞI YAPTIRABİLECEK?

1. Grup: Sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler.

2. Grup: Toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler, 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler.

3. Grup: 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar.

4. Grup: İlk üç grubun dışında kalan tüm bireyler.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol