birgün

23° AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 17.05.2020 02:14

Âşık Mahzuni Şerfi anılıyor

Âşık Mahzuni Şerfi anılıyor

Kültür Sanat Servisi

Âşık geleneğinin son temsilcilerinden Türk Halk Müziği’nin efsane ismi Âşık Mahzuni Şerif, 18’inci ölüm yıl dönümünde anılıyor. 17 Kasım 1939 tarihinde Maraş’ın Afşin ilçesinde dünyaya gelen Aşık Mahzuni, 17 Mayıs 2002 tarihinde 61 yaşında iken Almanya’nın Köln şehrinde yaşama veda etti.

Türk halk müziği sanatçıları tarafından söz ve besteleri sıklıkla kullanılan Âşık Mahzuni’nin eserleri üzerine pek çok araştırma da yaypıldı. Zalımın Zülmü Varsa, Dom Dom Kurşunu, Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem, Mevlam Gül Diyerek, Merdo, Dostum Dostum, Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya, Ağlasam mı?, Abur Cubur Adam, Katil Amerika, Bu Mezarda Bir Garip Var ve Ekmek Kölesi gibi birçok bilinen eseriyle tanınan Âşık Mahzuni'nin türkülerini Gülden Karaböcek'ten Zeki Müren'e, İbrahim Tatlıses'ten Ahmet Kaya'ya, Mahsun Kırmızıgül'den Selda Bağcan'a kadar birçok Türk halk müziği ve bazı pop müzik sanatçıları da okudu.

Mahzuni Şerif bugün sevenleri tarafından anılacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız