birgün

23° AÇIK

Aşılamada en düşük orana sahip Urfa için dikkat çeken uyarı: Sağlık sistemini etkiyecek boyutta

Covid-19 aşılama oranı en düşük il Şanlıurfa'daki hastanelerde yoğunluk artıyor. Konuya ilişkin uyarılarda bulunan  İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm,"Vefat sayılarımız artıyor maalesef, dolayısıyla yeni acılar, yeni entübeler, yeni ölümler oluyor. Dün sabah bir hastanemizde yeni 50 yataklı yoğun bakım servisi açtık. Bu dalgadaki sayılar, sağlık sistemine hizmet sunumumuzu etkileyecek boyuta ulaşınca o yeri açmak zorunda kaldık" dedi.

GÜNCEL 18.08.2021 11:39
Aşılamada en düşük orana sahip Urfa için dikkat çeken uyarı: Sağlık sistemini etkiyecek boyutta
Abone Ol google-news

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hastanelerdeki yoğunluğun arttığı Urfa'da, yeni tedbirler alınmaya başlandı.

18 yaş ve üstünde en az bir doz Covid-19 aşısı vurulma oranında, yüzde 47,8 ile Türkiye'nin en düşük oranına sahip kentte, hastanelerdeki yoğunluk endişe veriyor. Vaka sayıları ve ölüm oranının arttığı kentte, aşılama oranı istenilen seviyeye ulaşabilmiş değil.

AA’da yer alan habere göre İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, kentte Covid-19 ile mücadele kapsamında yürütülen aşı çalışmalarının istenilen düzeyde olmadığını, bu sayıyı arttırmak için yoğun çaba harcadıklarını belirtti. Gülüm, kentte 50 mobil ekiple çalışmaların devam ettiğini söyledi.

‘AŞI ORANLARIMIZI MAALESEF İSTEDİĞİMİZ BOYUTLARA ULAŞMADI’

Kurdukları ekiplerle 960 köye ulaştıklarını anlatan Gülüm, "Aşı oranlarının düşüklüğünden dolayı bir Şanlıurfa Modeli geliştirdik. Bütün kamu kurumlarının desteğiyle bu çalışmaları yürütmeye çalıştık. Aşı çalışmalarının başından bu yana hem personel anlamında hem de aşı tedariki noktasında Şanlıurfa hep iyi durumda oldu. Bu çalışmalar, aşı oranlarımızı maalesef istediğimiz boyutlara taşıyamadı. Açıklanan aşı tablosunda Şanlıurfa son sırada ve bu kabul edilebilir oran değil. Bir an önce aşılama oranımızı artırmalıyız." dedi.

asilamada-en-dusuk-orana-sahip-urfa-icin-dikkat-ceken-uyari-saglik-sistemini-etkiyecek-boyutta-911588-1.

‘BÜTÜN ŞEHİRLER BUNUN FATURASINI ÖDERLER’

Kent genelinde vaka sayılarının artığına dikkati çeken Gülüm, "Maalesef vefat sayılarımız artıyor, dolayısıyla yeni acılar, yeni entübeler, yeni ölümler oluyor. Aşı oranı düşük şehirlerin çoğu, bu konuda uyarıldı. Aşılamada yüzde 75 oranına ulaşmamız gerektiğini, bizler, bakanlık ve müdürlük olarak her zaman dile getiriyoruz. Bunu sağlamayan bütün şehirler bunun faturasını öderler, Şanlıurfa'nın ödediği gibi." diye konuştu.

Kentte aşılama oranının temmuz başlarında günlük 3 bin dolayında olduğunu, şu an bu sayının 25-30 bine yükseldiğini anlatan Gülüm, "Yeterli mi, hayır değil. Bu aşılama oranımızı yüzde 50'nin üzerine çıkarmamız gerekiyor. Dün sabah bir hastanemizde yeni 50 yataklı yoğun bakım servisi açtık. Geçen dalgada hazırlanmış fakat kullanılmamıştı. Bu dalgadaki sayılar, sağlık sistemine hizmet sunumumuzu etkileyecek boyuta ulaşınca o yeri açmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı.

Gülüm, şöyle devam etti:

"Şanlıurfa için salgın hızı düşmüş değil, özellikle 10-15 günlük zaman dilimi içiresinde bizleri daha da zorlayacak gibi görünüyor. Sağlık hizmetleri sunumunda bizleri zorlayacak. Planlanmış vakaların bir kısmını ertelemek zorunda kalabiliriz. Aciliyeti ve önemine göre sıralamaya başladık. Özellikle yoğun bakımlarda yeni yataklara ihtiyacımız var. Bazı operasyonları ertelemek zorunda kalıyoruz. Bu istediğimiz bir durum değil. O yüzden çağrıda bulunuyoruz: Henüz vaktimiz varken henüz bir servis veya yoğun bakım yatağına düşmeden aşımızı olalım. Yoğun bakımda yatanların yüzde 95'ini aşısını olmayanlar oluşturuyor."

İnsanların bir arada olmasıyla bulaş riskinin arttığını anımsatan Gülüm, "Bu yüzden düğün salonlarını ve taziye evlerini denetleyen ekiplerimiz var. Bizler vatandaşlarımızın hem hüzünlü hem de sevinç zamanlarından da onları yalnız bırakmadık. Ekiplerimiz hem taziye evlerini hem de düğünleri ziyaret ederek aşılama yapıyor. 50 mobil ekibimiz durmadan kentin bir çok bölgesinde aşı çalışması yapıyor. Bunun yanında aşıya teşvik için 17-24 yaş arası genç gruba yönelik yürütülen hediye kampanyamız devam ediyor. Bu kampanya ilgili olumlu sonuçlar almaya başladık. Kampanyayla aşılama oranımızı katlayarak gideceğimizi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol