birgün

25° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 17.02.2021 16:53

Aşırı sağ şiddet belgesele konu oldu: İçerideki Düşman – Neo Naziler ve Alman Devleti

Aşırı sağ şiddetin işlendiği “İçerideki Düşman – Neo Naziler ve Alman Devleti” isimli belgesel, Almanya'da çeşitli televizyonlarda yayınlanacak.

Aşırı sağ şiddet belgesele konu oldu: İçerideki Düşman – Neo Naziler ve Alman Devleti

Federal Almanya‘daki aşırı sağ şiddetle ilgili “redfish“ medya grubu tarafından hazırlanan “İçerideki Düşman – Neo Naziler ve Alman Devleti” (The Enemy Within – Neo - Nazis The German State“ başlıklı belgeselin yarından itibaren çeşitli televizyonlarda yayınlanacağı öğrenildi.

Başta Hanau katliamı ve NSU seri cinayetleri olmak üzeri son yıllarda Almanya‘da meydana gelen aşırı sağ terör eylemlerini gerçekleştiren örgüt ve kişilerin, yasal düzeyde faaliyet gösteren NPD gibi aşırı sağcı partilerle ve yasal örgütlerle bağlantılarını araştıran, devletin güvenlik organları içindeki uzantılarını sorgulayan belgeselde, bu iddialar, bir yandan bunlara karşı mücadele eden politikacılar ve uzmanlarla, diğer yandan da tanınmış bir neo-nazi liderle yapılan söyleşilerle sorgulanıyor.

II. Dünya Savaşı‘ndan sonraki Federal Almanya Cumhuriyeti‘nin kuruluş sürecinde çok sayıda nazinin yeni devlet yapılanması içinde üst düzey görevler aldığını tarihsel belgeler ve görüntüler eşliğinde izleyen belgeselde, özellikle savaşın kaybedileceğini görünce karşı tarafa geçin Hitler ordusu generallerinden Reinhard Gehlen‘in, Amerikalıların gözetiminde yeni istihbarat örgütünün kuruluşunda oynadığı aktif role dikkat çekiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol