birgün

9° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 06.03.2021 08:24

Aşırı sağcılara izin kadınlara yasak kararı

Aşırı sağcılara  izin kadınlara yasak kararı

Dış Haberler Servisi

İspanya'nın başkenti Madrid'de Valilik, Covid-19 salgını nedeniyle sağlık önlemleri aldığı iddiasıyla 8 Mart Kadınlar Günü'nde düzenlenecek bütün eylem ve gösterileri yasakladı. Karar, önceki aylarda diğer mitinglere, hatta aşırı sağcı neo-Nazi gruplara izin verildiği için büyük eleştirilere neden oldu. Ülkedeki kadın örgütleri, bu yasağı kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Öğrenci Birliği Genel Sekreteri Coral Latorre ve Özgür Kadınlar Örgütü Eyalet Sözcüsü Ana Garcia, hükümet delegasyonunun kararını eleştirdi. Alınan bu kararla birlikte koronavirüs salgınının faturasının feminist harekete kesilip, kadın mücadelesinin kriminalize edilmeye çalışıldığını belirtti.

Sözcü Garcia, “Madrid'de tamamı açık olan tüm barlar ve teraslar dolu, metro kalabalık, halk sağlığına tek bir avro bile yatırım yapmadılar. Sağlık merkezleri çöktü ancak her nedense kadın eylemleri yasak" dedi. García, tüm yasaklama çalışmalarına rağmen kadınları 8 Mart'ta sokağa çağırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol