birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 07.11.2018 08:57

Asker ölümünde 'hak ihlali' kararı

AYM, araçtan düşen askerin ölümüyle ilgili başvuruda kararını verdi. “Etkili soruşturma yükümlülüğü ihlal edildi” diyen yüksek mahkeme aileye 30 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi

Asker ölümünde 'hak ihlali' kararı

Uşak’ın Güre ilçesinde Jandarma Karakolu’nda zorunlu askerlik yapan İmam Bildik, 8 Ekim 2012’de devriye aracından şüpheli bir şekilde düşmüş ve yaşamını yitirmişti. Olayla ilgili askeri savcılık tarafından açılan soruşturmada, İmam Bildik’in daha önce Manisa Askeri Hastanesi’nde ‘Karışık anksiyete ve depresif bozukluk’ tanısı ile ilaç tedavisi aldığı, ancak olay tarihine kadar bir daha hastaneye gönderilmediği tespit edilmişti.

Savcılık olayda Başçavuş Mehmet Tenbel ile Kıdemli Çavuş Ceylan Efe’nin görevlerini ihmal ettiğini ifade etmiş, ardından da Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde her iki komutan hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan dava açılmıştı. Ancak mahkeme suçun koşulu oluşmadığı için komutanlarla ilgili beraat kararı vermişti.
Bildik ailesi, Milli Savunma Bakanlığı’na da maddi ve manevi zararlarının tazmini istemiyle başvurmuş, talebin reddi üzerine tam yargı davası açılmıştı. İdare Mahkemesi de görevsizlik kararı vererek dosyayı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) gönderdi. AYİM, süre aşımından davanın reddine hükmetti, karar düzeltme istemini de reddetti.
Bildik ailesi bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaşam hakkı kapsamındaki etkili soruşturma yükümlülüğünün ihlal edildiğini belirterek, başvuruda bulundu. Başvurucular tam yargı davasının süre aşımı gerekçesiyle reddedilmesi nedeniyle de adil yargılama hakkının ihlal edildiğini belirtti.

ETKİLİ SORUŞTURMA YAPILMADI
Başvuruyla ilgili kararını açıklayan Anayasa Mahkemesi (AYM), “Yaşam hakkı kapsamındaki etkili soruşturma yükümlülüğü ihlal edildi” dedi. Soruşturma makamlarının olaydan haberdar olur olmaz resen harekete geçmediği tespitini de yapan AYM, ölüm olayını aydınlatabilecek, sorumluların tespitine yarayabilecek bütün delillerin toplanmadığı sonucuna ulaştı.

AYM, AYİM’in, süre aşımından davanın reddine hükmetmesinin de adil yargılanma hakkı kapsamındaki mahkemeye erişim hakkının ihlali olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesi, kararın bir örneğinin adil yargılanma hakkının ihlalinin ortadan kaldırılması için yetkili idari yargı merciine gönderilmesine ve başvuruculara 30 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız