birgün

22° AÇIK

Askerde ölü bulunan er 11 yıl sonra 'şehit' sayıldı: İntihara sürüklendiği ortaya çıktı, sorumlular sadece 1 ay ceza aldı

TCG Çandarlı Gemisi'nde askerlik yaparken şüpheli şekilde hayatını kaybeden askere 11 yıl sonra şehitlik unvanı verildi. Yargıya taşınan olayda,  yaşamını yitiren er Taner Deş’in maruz bırakıldığı mobbing nedeniyle intihar ettiği kaydedildi. Açılan kamu davasında  ise sanıklar H.K. ve M.C.'nin 1 ay hapisle cezalandırılmasına karar verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

GÜNCEL 13.05.2022 10:46
Askerde ölü bulunan er 11 yıl sonra 'şehit' sayıldı: İntihara sürüklendiği ortaya çıktı, sorumlular sadece 1 ay ceza aldı
Abone Ol google-news

TCG Çandarlı Gemisi'nde askerlik yaparken terhisine 70 gün kala geminin motor dairesinde şüpheli şekilde cansız bedeni bulunan Taner Deş, asker arkadaşının ailesine mektup göndermesiyle başlayan yargı sürecinde, 11 yıl sonra ‘şehit’ sayıldı.

Edinilen bilgilere göre, Nevşehir'de oturan Ayşe ve Metin Deş çiftinin çocukları Taner Deş, askerlik görevini 2009 yılında TCG Çandarlı Gemisi'nde yaparken, tezkeresine 70 gün kala 28 Şubat 2010 tarihinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Baba Metin Deş, oğlunun hayatını kaybettiği gemiye giderek yetkililerle görüştü, ancak ölüm nedeniyle ilgili yeterli bilgi alamadı. Aile, oğullarının ‘şehit’ sayılması ve ölüm nedeninin belirlenmesi için birkaç kez yargıya başvurdu. Ancak başvuruları her seferinde reddedildi.

ASKER ARKADAŞI DEŞ'E MOBBİNG UYGULANDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

TCG Çandarlı Gemisi'nde aynı dönemde askerlik görevini yerine getiren ve adının gizli tutulmasını isteyen bir er, 10 yıl sonra olaya ilişkin bir mektubu aileye gönderdi.

Tanık, mektuptaki ifadelerinde, Deş'in gemide bir kaza sonucu elinden yaralandığını, bu olaydan sonra üst rütbeli komutanların Deş'e mobbing uygulamaya başladığını öne sürdü. Rütbelilerin sürekli Deş'le sürtüşme içerisinde olduğunu iddia eden tanık, Taner Deş'in geminin motor kısmında boynu kırık şekilde ipe asılı bulunduğunu yazdı.

MAHKEME 'TRAVMA SONRASI İNTİHAR' DEDİ, ŞEHİTLİK UNVANI VERDİ

Mektubu alan aile, oğullarının ‘şehit’ sayılması için Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11. İdare Dava Dairesi'ne başvurdu.

Dairenin 22 Eylül 2021 tarihli kararında, Taner Deş'in askerlik yaptığı sırada komutanları tarafından onur kırıcı muameleye, şiddete ve psikolojik baskıya maruz bırakılması nedeniyle oluşan travma sonrası yaşadığı ağır bunalım ve ıstıraptan kurtulamayarak intihar ettiğine ve ‘şehit’ sayılmasına karar verildi.

SORUMLARA 1 AY HAPİS CEZASI

Taner Deş'e kötü muamelede bulunmak suretiyle intihara sürüklenmesinde etkisi olan üstleri hakkında ise 'asta karşı müessir fiil' suçunu işledikleri iddiasıyla açılan kamu davasında ise sanıklar H.K. ve M.C.'nin 1 ay hapisle cezalandırılmasına karar verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol