birgün

25° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 03.04.2021 08:00

Aslı Özkısırlar'ın arkadaşları konuştu: Yatak bulamadı, 25 günde 25 kilo verdi

İzmir’deki hastanelerde yatak bulamadığı için sosyal medyada Bakan Koca’ya isyan eden Aslı Özkısırlar, yaşamını yitirdi. Arkadaşları, Özkısırlar’ın 25 gün yatak beklediğini, bu süreçte 25 kilo verdiğini anlattı.

Aslı Özkısırlar'ın arkadaşları konuştu: Yatak bulamadı, 25 günde 25 kilo verdi

BirGün/EGE

İzmir Alsancak’ta geçimini takı yapıp satarak sağlayan ve hastanelerde boş yatak bulamadığı için sosyal medya hesabından isyan eden Aslı Özkısırlar, hayatını kaybetti.

Özkısırlar, 24 Mart’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Nerdeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum. Yatak yok. Ama siz yapın kongrenizi. Benim çektiğim ağrının, eziyetin ne önemi var sonuçta. Sürünerek ölürsünüz umarım” ifadelerini kullanarak AKP'nin 'lebaleb' kongrelerine tepki göstermişti.

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi görmek için 25 gün boyunca hastanelerde yatak bulamayan Özkısırlar’a üç gün önce hastanede yer bulunabildi. Ancak bu süreçte iki kez kalbi duran Özkısırlar, dün sabah hayatını kaybetti.

DURUMU AĞIRLAŞINCA HASTANEYE KALDIRILDI

Özkısırlar’ın yaşamını yitirmesinin ardından açıklama yapan ailesi de kızlarının uzun süredir yatak bulamadığını, bu süreçte durumunun ağırlaştığını söyledi. TELE1’e konuşan Özkısırlar’ın ailesi şu ifadeleri kullandı:

“Bozyaka Araştırma Hastanesi’nde bir doktor vardı. 25 gündür yatak bulamıyordu. Durumu kötüydü. Doktorlar da bunu söyledi. Bu süreçte nefesi kesildi ve ciğerleri su topladı. Durumu ağırlaşınca Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Orada yoğun bakıma kaldırıldı. Orada da yer olmadığı için Ege Yaşam Hastanesi’nde kaldırıldı. Durumu giderek kötüleşti. Bu sabah da vefat etti. Romatizmal bir hastalığı vardı. Kısa bir süre önce de stent takıldı.”

25 GÜNDE 25 KİLO VERDİ

BirGün’e konuşan Özkısırlar’ın yakın bir arkadaşı ise şunları anlattı:

“Aslı, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenli olarak takip ediliyordu. Hastalıkları vardı. 25 günde tam 25 kilo verdi. Doktoru bu sürede hastaneye yatırmak istedi; ancak Covid-19’dan dolayı boş yatak olmadığını söyledi. Aslı 25 gündür hastaneye yatmayı bekliyordu. En son geçtiğimiz akşam nefesi kesildi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdık. Doktorlar Aslı’nın ciğerlerinin su topladığını söyledi ve bu hastanede de yer olmadığı için Ege Yaşam Hastanesi’ne sevk ettiler. Burada doktor durumunun kötü olduğunu ve kalp destek ilaçlarıyla hayatta kaldığını söyledi. Bir gece de orada yattıktan sonra hayatını kaybetti."

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği üyesi Erkan Erten de, “3-4 yıldır birbirimizi tanıyoruz. Aslı’nın mikrobik bir rahatsızlığı vardı. 90 kiloydu. En son 65 kiloya düştü. Bir süre yürüyemedi. Duymasında da sorun vardı. Uzun süre hastaneye yatmak için sıra bekliyordu. Defalarca kalbi durdu. Bu sabah da yaşamını yitirdi” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Özkısırlar’ın hayatını kaybettiğinin sosyal medyada duyurulmasının ardından #AslıÖlmediÖldürüldü etiketiyle paylaşım yapan binlerce kullanıcı, yaşanan duruma tepki gösterdi. Özkısırlar'ın ihmal nedeniyle hayatını kaybettiğinin vurgulandığı paylaşımlarda, Sağlık Bakanlığı'na sert tepki gösterildi. Özkısırlar’ın İzmir’de bulunan takı tezgâhına da yakınları tarafından çiçekler bırakıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol