birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Aslıhan'ı boğarak öldüren erkek için indirimsiz müebbet talebi

Çorum'da Aslıhan Dal'ı çocuklarının yanında boğarak öldüren Polat Hatal'ın haksız tahrik indirimi uygulanmadan ömür boyu hapisle cezalandırılması istendi.

KADIN 10.11.2021 15:54
Aslıhan'ı boğarak öldüren erkek için indirimsiz müebbet talebi
Abone Ol google-news

Çorum’da, Aslıhan Dal'ı boğarak öldüren Polat Hatal isimli erkeğin ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklu yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Hatal’ın haksız tahrik indirimi uygulanmadan ömür boyu hapisle cezalandırılmasını istedi.

Olay, 3 Ocak'ta Gülabibey Mahallesi’nde meydana geldi. Polat Hatal tartışma sırasında Aslıhan Dal'ı boğdu. Polisi arayan Hatal, Dal'ı boğduğunu itiraf ederek, evden çıktı. İhbar üzerine adrese ekipler sevk edildi. Ekipler, kapıyı kırarak içeri girdi. Sağlık görevlileri ise yerde hareketsiz yatan Dal’ı ilk müdahalenin ardından ambulansla Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Aslıhan Dal, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Hatal ise polise teslim oldu.

Adliyeye sevk edilen Hatal, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Çorum 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hatal hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bugün görülen 4’üncü duruşmada sanık Polat Hatal'ın yanı sıra taraf avukatları, davaya müdahil olarak kadın meclisi üyeleri ile Aslıhan Dal’ın yakınları hazır bulundu.

Tutuklu sanık Hatal'ın “Ağır ilaçlar kullanıyorum" diyerek süre talep ettiği duruşmada savcı, esas hakkında mütalaasını açıkladı. Savcı, haksız tahrik indirimi uygulanmadan sanığın 'kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 24 Kasım'a erteledi.

‘ASLIHAN, ÇOCUKLARININ YANINDA ÖLDÜRÜLDÜ’

Öte yandan adliye çıkışı dava sürecine müdahil olan kadın meclisi üyeleri adına açıklama yapan avukat Burçin Solmaz, “Bugün eşi tarafından elleriyle boğularak öldüren Aslıhan Dal’ın duruşmasındaydık. Savcılık makamı tarafından mütalaa verildi. Mütalaada, ‘kasten öldürme’ suçundan cezalandırılması talebinde bulunuldu. Biz buna itiraz edeceğiz ve sanığın ‘kasten öldürme’ suçundan değil de ‘tasarlayarak canavarca hisle adam öldürme’ suçundan yargılanmasını talep edeceğiz çünkü Aslıhan, yan odada oyun oynayan çocuklarının yanında öldürüldü. Biz bu durumu savunmamızda da belirteceğiz. Karar duruşmasına tüm kadınlarımızı bekliyoruz. Kadınlar şiddet görmeyene ve öldürülmeyene dek bu mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol