birgün

15° AÇIK

Assange eylemi: İade edilmesin

DÜNYA 21.09.2022 06:30
Assange eylemi: İade edilmesin Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Dış Haberler

İsveç’in başkenti Stockholm’de WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi için protesto gerçekleştirildi. Julian Assange Destek Komitesince Segeltorg Meydanı’nda yapılan gösteride, Assange’ın ABD’ye iadesinin durdurulması ve Londra’da yattığı hapishaneden çıkarılması istendi. Göstericiler, "Assange’a özgürlük", "Assange yürekli, Snowden ise süper kahraman", "Gazetecilik suç değildir" yazılı pankartlar taşıyarak, ABD aleyhinde sloganlar attı.

Basın açıklamasında, Assange yerine savaş suçlusu olarak ABD ve İngiltere’nin yargılanması gerektiği ifade edildi. İngiltere’de bir ceza mahkemesinin Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verdiği ve bu kararın da İçişleri Bakanı tarafından imzalandığı hatırlatılarak, Yüksek Mahkemenin bu kararı bozması ve Assange’ın serbest bırakılması talep edildi. WikiLeaks, 2010’da aralarında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı. ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalardan dolayı İsveç’e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, büyükelçilikten 11 Nisan 2019’da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanarak Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ne konulmuştu. Mahkeme, Assange’ı bu suçtan 50 hafta hapse mahkum etmişti. Duruşmaların ardından 4 Ocak 2021’de Assange’ın ABD’nin iade talebi reddedilmişti. ABD karara itiraz etmişti. 20 Nisan’da da Westminster Mahkemesi’nin iadeye hükmetmesiyle konu İçişleri Bakanı Priti Patel’in önüne gitmiş, bakan da 17 Haziran’da Assange’ın ABD’ye iade edilmesi kararını imzalamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol