birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 30.09.2019 17:31

'Assange işkenceye maruz bırakılıyor' iddiası

'Assange işkenceye maruz bırakılıyor' iddiası

İngiltere'de 50 haftadan fazla süredir hapishanede tutulan Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın babası John Shipton, oğlunun her türlü işkenceye maruz bırakıldığını söyledi.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nden operasyonla gözaltına alınarak hapse konulan Wikileaks kurucusu Julian Assange "İngiltere'nin Guantanamosu" olarak bilinen Belmarsh Yüksek Güvenlikli Hapishanesi'nde tutuluyor.

Mahkeme tarafından şartlı tahliye ihlali nedeniyle 50 hafta hapis cezası verilen Assange bu cezası dolmasına rağmen serbest bırakılmadı.

Julian Assange'ın babası John Shipton oğlunun günde 23 saate kadar uyanık ve ayakta tutulduğunu söyledi.

Assange'a yönelik tecrit uygulamasının da devam ettiğini belirten Shipton, oğlunun sağlık durumunun hızla kötüleştiğini vurguladı.

Baba John Shipton, "Julian'ı en son ağustos ayında ziyaret ettim. Biraz titriyordu ve anksiyete bozukluğu yaşıyordu. Çok fazla kilo kaybetti" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız