birgün

6° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 24.03.2020 20:01

Asteriks'in çizeri Uderzo yaşamını yitirdi

Asteriks çizgi romanlarıyla tanınan ünlü illüstratör Albert Uderzo hayatını kaybetti

Asteriks'in çizeri Uderzo yaşamını yitirdi

Tüm dünyada Asteriks çizgi romanlarıyla tanınan ünlü illüstratör Albert Uderzo kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi

Uderzo'nun bir yakını tarafından yapılan açıklamda, sanatçının geçirdiği kalp krizinin ardından 92 yaşında uykuda yaşamını yitirdiği ve koronavirüs salgını ile bağlantılı olmadığı belirtildi.

Euronews'te yer alan habere göre bir grup Galyalının Roma İmparatorluğu'na karşı savaşını anlatan çizgi roman ilk kez René Goscinny ve Uderzo'nun kaleminden çıktı ve Goscinny 1977'de vefat etmesinin ardından Asteriks'i 2009 yılında, emekli olana kadar Uderzo hayatta tuttu.

İlk kez 1959 yılında Pilote Dergisi’nde yayınlanan ve dünya çapında da ün salan eser 100'den fazla dile çevrildi. 350 milyon kopyası satılan çizgi roman serisi 11 filme de konu oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız