birgün

23° SAĞANAK

At a press conference at G20, Turkey's Erdoğan calls HDP's jailed co-chair a terrorist

BİRGÜN DAİLY 08.07.2017 22:36
At a press conference at G20, Turkey's Erdoğan calls HDP's jailed co-chair a terrorist
Abone Ol google-news

Following the G20 Summit in Hamburg, Turkey’s President Recep Tayyip Erdoğan held a press conference and answered journalists’ questions.

In response to a question about the jailed co-chair of Turkey opposition party HDP (People’s Democratic Party), Selahattin Demirtaş, Erdoğan said: “The authority to release terrorists from jails is not at our discretion. The person you mention is a terrorist.

He is such a terrorist that he led all of my Kurdish brothers out to the streets and had 53 of my Kurdish siblings got killed. These people (HDP’s jailed lawmakers) are people who had dared to say that they had PKK and YPG have their backs.”

Further details will follow...

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/erdogan-g20-de-demirtas-sorusuna-cevap-verdi-soylediginiz-kisi-bir-terorist-168878.html​

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun