birgün

16° AÇIK

ATAK anlaşması iptal

Pakistan, Türkiye’yle imzaladığı ve ATAK helikopterleri satışını öngören anlaşmayı iptal etti. Kararda, ABD’nin S-400 yaptırımları sonucu yaşanan gecikme etkili oldu.

DÜNYA 07.01.2022 08:38
ATAK anlaşması iptal
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pakistan ordusu, Türkiye’yle 2018’de imzalanan ve 30 adet “T129 ATAK” helikopterinin satışını öngören 1.5 milyar dolarlık anlaşmadan çekildiğini teyit etti. Türkiye’nin tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı olması öngörülen anlaşma, Ankara’nın bir NATO üyesi olarak, Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alması sonrası ABD’yle yaşadığı gerilime takıldı.


ÇİN’DEN ALMAK İSTİYOR

Açıklama, Pakistan ordusunun sözcüsü Tümgeneral Babar İftihar’dan geldi. Basın toplantısında gelen bir soru üzerine "Türkiye’yle anlaşmayı geçtik" diyerek anlaşmadan çekildiklerini teyit eden İftihar, Çin’den silahlı helikopter almak için müzakerelere başladıklarını ifade etti. Sözcü İftihar, "Umuyoruz ki onlardan silahlı helikopter alacağız" dedi.

TRUMP İZİN VERMEMİŞTİ

Pakistan’ın, 2018’de ASELSAN’la imzaladığı anlaşma uyarınca 30 adet çift motorlu “T-129 ATAK” helikopteri alması öngörüyordu. Ancak bu helikopterlerde İngiliz firması Rolls-Royce ile Amerikan firması Honeywell’in ortaklığındaki LHTEC şirketinin ürettiği motorların kullanılması nedeniyle anlaşma, ABD’nin S-400 yaptırımlarına takıldı. Donald Trump yönetimi, LHTEC şirketine motorların Pakistan’a satılması için ihracat izni vermeyi reddetti.

LOBİCİLİK İDDİASI

Türkiye’nin ABD’yi bu konuda ikna etmeye çalıştığı yönünde haberler yayımlanmış, Aralık 2020’de Ankara’dan Capitol Counsel isimli lobicilik firmasıyla anlaşarak LHTEC motorlarına ihracat izni verilmesini sağlamaya çalıştığı iddia edilmişti. Pakistan bu süreçte, anlaşmanın teslimat süresinin uzatılmasını kabul etmişti. 2020’den bu yanaysa, Pakistan’ın Çin’de üretilen “Z-10ME” silahlı helikopterlerini almayı planladığı iddia edilmişti.

ATAK helikopterinde ABD-İngiltere ortak yapımı motor kullanılıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol