birgün

3° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.11.2020 14:45

Atakum Belediyesi'nde AKP'li eski yönetimin borçları haciz sırasını makam odasına getirdi

AKP’li eski yönetimin borçları nedeniyle kapısı sürekli icra memurlarınca çalınan CHP’li Atakum Belediyesi’nde haciz sırası, Başkan Deveci’nin makam odasına geldi. Belediyeyi yüklü miktarla borçla devralan Deveci, “Bu belediyenin ve buna benzer belediyelerin durumunu herkes görsün” dedi.

Atakum Belediyesi'nde AKP'li eski yönetimin borçları haciz sırasını makam odasına getirdi

BirGün/Samsun

AKP’li eski yönetimin borçları nedeniyle kapısından icra memurları eksilmeyen CHP’li Atakum Belediyesi’nde, dün açılış töreninin haciz baskınına uğramasının ardından bugün de Başkan Cemil Deveci’nin makam odası haczedildi. İcra memurları, makam koltuğu, makam masası, misafir koltukları, klima ve televizyona haciz işlemi uyguladı. Belediyeye ait başka bir tesiste de icra yoluyla satış talebine yönelik değer tespiti yapıldı.

29 Mart 2019 yerel seçimlerinde Atakum Belediyesi’ni AKP’li halefinden yüklü miktarda borçla devralan CHP’li Cemil Deveci, eski yönetimin borçları nedeniyle çok sayıda haciz işlemi ile karşı karşıya kaldı. Samsun’da icra memurlarının kapısından eksik olmadığı Atakum Belediyesi’nde bu sabah saatlerinde yine haciz işlemi vardı. Mesai başlangıcında belediye hizmet binasına gelen icra memurları, Başkan Deveci’nin makam odasını haczetti.

AKP’li dönemin borçları nedeniyle odadaki makam koltuğu, makam masası, misafir koltukları, klima ve televizyona haciz işlemi uygulanırken Başkan Cemil Deveci, kent sakinlerine söz verilen projelerin ardı ardına hayata geçirildiği bir dönemde icra memurlarının Atakum Belediyesi’nin kapısında sıraya girmesinin, açılış törenlerini basarak haciz işlemi uygulamasının tesadüf olamayacağını söyledi. Makam odasının haczedildiği anlarda belediyeye ait başka bir tesisin de icra yoluyla satışı talebine yönelik değer tespiti yapıldığını belirten Başkan Deveci, icra ekiplerinin belediyenin kapısına çifter çifter dayanmaya başladığını kaydetti.

‘SİZİ İSTEMİYORUZ’ DESİNLER

Makam odasına haciz işlemlerinin gerçekleştirildiği anlarda Türkiye’de yerel yönetimlerin içinde bulunduğu duruma ilişkin bilgiler veren Başkan Deveci, şunları söyledi:

“Belediyelerin Samsun esnafına borcu yaklaşık 600 trilyon lira. Devlete olan borçlarımızı durdurun, kredi açın, başımızda durun, herkes han hamam yapmasın esnafa olan borcunuzu ödeyin. Kim bunu diyecek? Esnaf Odası Başkanı. ‘Bize daha bir şikayet gelmedi’ diyor. Dün Valilik’te toplantı vardı. Orada da dedim, ‘Baskı gücünüzü kullanın’ Bu da doğru bir anlayış değil. Ben devlette çalıştım. Benim bildiğim devlet, böyle bir devlet değil. Birinden diğeri ayrılamaz. Birisine 100 milyon kaynak aktarıyorsun, birinin elindeki Yalı Kafe’yi, arsayı alıyorsun. Oturduğu masayı sandalyeyi haczettiyorsun. Neresi devlet bunun? ‘Biz sizi istemiyoruz kardeşim, gidin bu ülkeden’ desinler, gidelim. Bu belediyenin 300 milyon borcu var. Bir önceki 5 yılında da 65 milyonluk mülk satılmış. Toplam 400 milyon TL’ye yakın. Bu şehirde yaşıyorsunuz, 400 milyon nerede Atakum’da? Atakum’da 400 milyon TL’lik yatırım yapılmış olsaydı ben de çivi çakmaz herkesin borcunu öderdim. Nerede bunlar? Avukatlık da kalmadı, ticaret de kalmadı, çöküyoruz”

‘BEN İSYAN ETMEYEYİM DE KİM ETSİN’

Belediyenin hiçbir hizmet yapmasa dahi aylık yaklaşık 9.5-10 milyon TL gideri olduğunu belirten Başkan Deveci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim aylık gelirimiz 5.5 milyon TL. Hadi kaynak üretici belediye falan deyin. Tamam, buyursunlar en yetenekli belediye başkanı, belediyeci gelsin benim üretemediğim kaynakları bana göstersin. Ben de hakikatten beceremiyorsam bırakayım gideyim. ‘Yanlış yapmışım, ben buraya layık değilmişim’ diyeyim ya da bu yerel yönetimlerin gerçeğini tüm Türkiye görsün. Ben onu yapmaya çalışıyorum. Kendimle ilgili bir iddiam yok; ama bu kentle ilgili var. Bu kentin siyaset kültürü, siyaset ahlakıyla ilgili var. Siz beni tanıyorsunuz. 30 yıldır işçi aleyhine dava almamış bir avukatım ben. 30 yıldır bir icra memuruyla birisinin evine gitmiş avukat değilim ben. Gitmedim, yapmadım. Oysa avukat parayı oradan kazanıyor, mesleği bu. Küçümsemek için söylemiyorum. Siyaset yaptığım için bir meydana çıktığımda birisi gelip ‘Oğlumun altından koltuğunu, sandalyesini aldın’ demesin diye gitmedim. Şimdi ben işçinin maaşını, kıdem tazminatını veremez durumdayım. Kadere bak. Ben isyan etmeyeyim de kim etsin?

‘BANA DESTEK OLSUNLAR’

Bu belediyenin ve buna benzer belediyelerin durumunu herkes görsün. Bana destek olsunlar. Bana oy vermek, destek olmak anlamına gelmiyor. Seçmeni de seçileni de Türkiye’yi yöneten herkes görsün. Birini 1 haftada çözüyorsun, öbürüne nefes aldırmıyorsun. Böyle bir yönetim anlayışı yok. Atakumlular öğrensin artık. Yok böyle bir şey. Sigorta ve vergi borcunu hiçbir kurum ve belediye ödeyemiyor. Biz de ödeyemiyoruz. Erteleyin, faizleri silin o zaman. Bizim de başımızda dur han, hamam yapmayalım ama esnafın borcunu, işçinin maaşını ödeyelim. İşsizlik diz boyu. İşten çıkarıp ne yapacağım, kimi çıkaracağım, nerede iş bulacaklar?”

Atakum Belediyesi’nde göreve başladığı ilk gün şirketin ve belediyenin hesaplarına haciz geldiğini hatırlatan Başkan Cemil Deveci, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de en çok ihtiyaç olan şey, dürüst, ahlaklı, namuslu siyasetçi modeli, gerisi olur. Bu ülke yoktan kuruldu, bir daha kurulur. Benim özelliklerim, yeteneklerim bu. Başka özelliklerim herkesle tartışılabilir. Ama dürüstlüğümü, ahlaklılığımı, namusluluğumu kimseyle oturup aynı masanın başında tartışmam. Bu söylediklerim dışında birisi gelip bir şey tespit ederse ben kendi cezamı kendim veririm, Japonlar gibi kimseye bırakmam bu işi. Benim özelliğim bu, Atakumlular beni de bu yüzden seçtiler” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız