birgün

23° AZ BULUTLU

Ataması yapılmayan öğretmenler marketlerde çalışmaya mahkûm

GÜNCEL 08.11.2021 07:37
Ataması yapılmayan öğretmenler marketlerde çalışmaya mahkûm
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ataması yapılmayan on binlerce öğretmenin sorunlarını TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Orhan Sümer, “Öğretmenlerimiz, hak ettiklerinden uzak ve sahipsiz bırakıldı” dedi.

Öğretmen adaylarının üniversitelerde eğitim gördükten sonra zincir marketlerde çalışıp hayata tutunmak zorunda kaldığını kaydeden Sümer, “Seçim döneminde 3600 ek gösterge sözü veren AKP iktidarı, raporlarda tespit edilen öğretmen atamalarını dahi gerçekleştiremiyor. Öğretmenin yeri marketler değil, okullardır” dedi.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin zor günler yaşadığını belirten Sümer, şöyle dedi: “Hepsinin farklı ve haklı bir gerekçesi var. MEB ve siyasi iktidar başta olmak üzere öğretmenlerimize sahip çıkmıyor. Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz kendilerini yanlız ve sahipsiz hissediyor.” ÖSYM verilerine göre, 2020’de atama bekleyen 460 bin öğretmen olduğuna dikkat çeken Sümer, “Eğitim sendikalarına göre tespit edilemeyenlerle birlikte bu sayı 700 bin civarında. MEB tarafından her yıl atananlar hariç en az 25 bin öğretmenin işsiz ve atanmayı bekleyen öğretmenler arasına girdiği belirtilirken, bu şekilde 2023’te ataması yapılmayan öğretmen sayısının 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Hem öğretmenlik lisansını okuyup hem de daha sonrasında öğretmen olarak iş bulamama kavramı hiçbir yerde görülmemiştir” dedi.

Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB raporuna göre ise 107 bin öğretmen açığı var. Şu ana kadar ise 20 bin atama yapıldı.

atamasi-yapilmayan-ogretmenler-marketlerde-calismaya-mahkum-941497-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol