birgün

0° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 22.11.2017 07:18

‘Atanmış başkanlar’ seçimlere hazırlanıyor

AKP’de görevden alınan belediye başkanlarının yerine atanan isimlerin ilk icraatları tam anlamı ile ‘seçime hazırlık’ çalışmasına dönüştü

‘Atanmış başkanlar’ seçimlere hazırlanıyor

YAŞAR AYDIN yasaraydin@birgun.net @yasaraydinnn

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan parti içinde ve belediyelerde yaptığı operasyonlarda hep başkanlık seçimini adres gösterdi. Özellikle görevden alınan belediye başkanlarının yerine atanan isimlerin ilk icraatları tam anlamı ile ‘seçime hazırlık’ kıvamında gerçekleşti. İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Ankara’dan gelen haberler AKP’nin halkla ilişkiler (PR) çalışmalarıyla ilgili örneklerle dolu.

Ankara’da Gökçek izi siliniyor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna bir ay gibi kısa süre içerisinde 23 yıllık başkan Melih Gökçek’i unutturmaya, hafızalardaki kötü görüntüyü yok etmek için simgesel adımlar atıyor. Gökçek’in çok reklamını yaptığı ANKAPARK projesini halka soracağını açıklarken, üst düzey yöneticilerin tamamından istifalarını istedi. Kentte 24 saat ulaşım hizmeti ile birlikte metro saatlerinin uzatılmasını, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’le kucaklaşma görüntüleri izledi. Belediye kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre Tuna’nın hamleleri bununla da bitmeyecek. Önümüzdeki günlerde planlanan adımlardan birkaçı şunlar:

Logo tartışmasına son: Mustafa Tuna Ankara’nın çok tartışılan logosuna dair de bir çalışma planlanıyor. En güçlü olasılık Ankara’nın gökçek öncesi logosuna geri dönmesi.

Mimarlar Odası ile temas: Sivil toplum örgütleri ile daha sık temas etmek için diyalog arayışları gündeme gelecek. Bu kurumlar arasında Ankara Mimarlar Odası’nın da olduğu söyleniyor.

Gökçek temizliğine devam: Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çeşitli pozisyonlarda çalışanlar içinde 20 binin üzerinde personelle kalan 15 aylık süre içerisinde yolların ayrılması planlanıyor.

Bu gelişme sadece Ankara’da yaşanmıyor. Balıkesir, Bursa ve İstanbul’da da benzer hamleler yapılıyor. Büyük projeler rafa kaldırılırken, küçük ama sembolik adımlar atmayı ihmal etmediler. İstanbul’da ulaşımda öğrencilere 5 kontör avans, Bursa’da suya yüzde 10’luk indirim bunlardan sadece birkaçı.

Erdoğan AKP’ye karşı
AKP’de ve belediyelerde yaşananlar bir kez daha gösteriyor ki Erdoğan seçime doğru bir plan ve program dahilinde ilerliyor. Aynı kaynaktan çıktığı belli olan ve seçime dönük pr çalışmalarının bir parçası olan hamlelerle toplumun beğenmediği ve bir anlamda mahkum edilmiş uygulamalardan vaz geçildiği görüntüsü veriliyor. Erdoğan, yıpranan AKP’ye ve partinin öne çıkmış isimlerine karşı bir kez daha özellikle belediyeler üzerinden kendini aklama yolu arıyor.

Anlaşılan o ki Erdoğan, önümüzdeki günlerde bir yandan Atatürkçülük, anti-emperyalizm gibi söylemleri kullanmaya devam ederken diğer yandan da yerel yönetimlerde halkla ilişkiler uygulamalarına hız verecek.

Cila dönemi
Erdoğan toplumda var olan değişim talebinin farkında. Bu talebin kendisine kadar uzamaması için yola barikatlar kuruyor. En kolay ve kestirme yol da değişim var’mış’ gibi göstermek. Erdoğan’ın cila çekme dönemine ilişkin söylem ve uygulamaları bizi biraz hayrete düşürebilir. Ama adı üstünde cila bu ve Türkiye gibi iklime sahip ülkelerde cilanın ömrü uzun olmaz. Çok çabuk dökülür.