“Türkiye’deki, tek adam diktasıdır. Budur yani. Türkiye bundan kurtulmadıkça, yani bütün felaketler gelip bizi bulacaktır” diyen usta şair Ataol Behramoğlu, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Ataol Behramoğlu, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davasında beraat etti

Bir televizyon programında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a söylediği sözler nedeniyle, "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yargılanan yazar ve şair Ataol Behramoğlu hakkında beraat kararı verildi.

DHA’nın aktardığına göre Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya tutuksuz sanık Ataol Behramoğlu katıldı. Taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da duruşma öncesinde mahkemeye gelerek Behramoğlu'na destek verdi.

"KİMSEYE HAKARET ETMİYORUM"

Duruşma, iddianamenin okunmasıyla başladı. İddianameye karşı savunması sorulan Behramoğlu, “Karşınızda başka koşullarda olmak isterdim. Tuhaf bir durum. Yazılan ifadelerde muhalefete daha ağır eleştiri var. Burada bir kimseye hakaret etmiyorum. Dikta, emir demektir; hakaret değil, bir siyasi terimdir. Bu yüzden suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Behramoğlu’nun avukatı Ergün Özer de mahkemeye yazılı savunma sundu. Müvekkilinin kullandığı sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten Özer, “Müvekkilimin ifadeleri eleştiri kapsamındadır, hakaret içeriği yoktur. Konuşma metni içerisindeki belli bir bölüm alınarak anlam bütünlüğünden koparılmıştır. Müvekkil hakkında beraat kararı verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

Erdoğan’ın avukatı ise “Sanık, kalemi keskin bir şair ve yazar olmakla, iddianamende yer alan ifadelerle mağduru küçük düşürmeyi amaçlamıştır” iddiasında bulunarak ceza verilmesini talep etti.

SAVCI BERAAT İSTEDİ

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, Behramoğlu'nun sarf ettiği söylemlerin, cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olmadığını ve söylemlerin niteliği itibariyle ağır eleştiri ve temenni niteliğinde olduğu anlaşıldığını belirtti. Savcı bu nedenle Behramoğlu'nun beraatına karar verilmesini talep etti.

Son savunması sorulan Ataol Behramoğlu, "Gerek duruşmaya katılan avukat gerekse dosyada adı geçen avukat Ahmet bey dosyada hakaret oluşturduğu konusunda onlar bile somut bir durumdan bahsetmiyor. Beraatımı istiyorum" ifadelerini kullandı

Mahkeme, usta şair Ataol Behramoğlu'nun üzerine atılı suçun yasal unsurlarını oluşmadığını belirterek beraatına karar verdi.

BEHRAMOĞLU: UMUDUM PEKİŞTİ

Duruşma sonrası ANKA Haber Ajansı'na konuşan Behramoğlu, “Verilen beraat kararı hukuka, ahlaka, akla, vicdana uygundur. Ben, ülkem adına umudumu hiçbir zaman kaybetmedim. Bu dava sonucunda, hukuka uygunluk bakımından umudum pekişmiştir” dedi.

NE DEMİŞTİ?

Ataol Behramoğlu, 13 Nisan 2020 tarihinde Halk TV’deki programa telefon bağlantısıyla katılarak Türkiye’deki siyasi duruma ilişkin şu eleştirileri dile getirmişti:

“Türkiye’deki, tek adam diktasıdır. Budur yani. Türkiye bundan kurtulmadıkça, yani bütün felaketler gelip bizi bulacaktır. Bu felaketten kurtulsak bile sonuçta bir sıkıntıyı aşmak zorundayız. Özetle benim söyleyeceğim budur… Türkiye’de tek adam diktasının kurulmasına nasıl, tabii ki demokratik yollarla ama nasıl engel olamadınız, nasıl öngöremediniz. Herkesin gerçekten sorumluluğunun bilincinde olması, kabul etmesi, özeleştirisini yapması ve birlikte mücadele edilmesi lazım”

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ataol Behramoğlu'nun, 13 Nisan 2020 tarihinde televizyon programına telefon bağlantısıyla katılarak, Behramoğlu'nun kullandığı ifadelerin Cumhurbaşkanı'nın onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğu savunulmuştu.

İddianamede, Behramoğlu'nun, "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.

(ANKA)