İstanbul’da Ataşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan Ataşehir Belediyesi Klasik Müzik Festivali, klasik müziğin önemli isimlerini Ataşehir’de sanatseverlerle buluşturacak.

Ataşehir Belediyesi 5’inci Klasik Müzik Festivali başlıyor!

Usta sanatçılar, orkestralar ve müzik topluluklarının yer alacağı festival, 5-18 Şubat tarihleri arasında Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde (MSKM) gerçekleştirilecek.

Klasik müzik notalarının Ataşehir’den yükseleceği festivalin konukları konser bölümünde Golden Horn Brass, İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı & İzmir 9 Eylül Üniversitesi Konservatuvarı, Adıyaman Filarmoni Quartet, Şirin Pancaroğlu, Viva l’Opera! Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası, Anadolu Quartet, çocuklara özel bölümde BabyConcerts ve söyleşi programında Serhan Bali olacak.

Festival kapsamında Şirin Pancaroğlu konser öncesi “Türk Arpı” konulu, Serhan Bali de “Beethoven’den 19. Yüzyıl Sonuna Uzanan Müzik Tarihinde Romantik Dönem” başlıklı programlarıyla sanatseverlerle bir araya gelecek.

Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği diğer festivallerinde olduğu gibi, Klasik Müzik Festivali’nde de “Bir Kitap, Bir Bilet” uygulamasına devam edilecek. Klasik müzikseverler davetiyelerini kitap karşılığında kultursanat.atasehir.bel.tr ve MSKM Gişe’den temin edebilecek.

İnternet sitesinden davetiye alan sanatseverler kitap teslimlerini etkinlik günü gişeden yapabilecek. Bağışlanan kitaplar kampanya kapsamında Anadolu’da belirlenen kütüphanelere ve okullara gönderilecek.

SÖYLEŞİ PROGRAMI SUNULACAK

Festival, 5 Şubat Pazar günü Golden Horn Brass ile açılırken, 6 Şubat Pazartesi günü İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi Konservatuvarı ortaklığı ile “Çağdaş Türk Bestecilerinden Piyano Eşlikli Şarkılar” konseri sanatseverlerle buluşacak. Festivalin konser bölümü 10 Şubat Cuma günü Adıyaman Filarmoni Quartet ile sürecek. 11 Şubat Cumartesi günü ülkemizin ve dünyanın önemli arpistlerinden olan Şirin Pancaroğlu “Türk Arpı” başlıklı konser programıyla dinleyenlerle buluşurken, konser programı öncesinde arp enstrümanı ile ilgili merak edilenleri bir söyleşi programıyla sunacak.

12 Şubat Pazar günü festivalde geleneksel hale gelen “Genç Yetenkler” bölümünde “Operalardan Seçmeler” programıyla Viva l’Opera topluluğu sahne alırken. 14 Şubat Salı günü ise Ataşehir Belediyesi’nin gözbebeği olan Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası festival için hazırladığı özel programları ile sanatseverlerle bir araya gelecek.

Festivalin konser bölümünün son iki programında ise 17 Şubat Cuma günü Anadolu Quartet sahne alırken, 18 Şubat Cumartesi günü İstanbul Opera Topluluğu festivalin kapanış konserini gerçekleştirecek. Konserlerin başlama saati 20.00 olacak.

Festivalin bu yılki “Çocuklara Özel” bölümünde ise 12 Şubat Pazar günü sat 12.00’de BabyConcerts “Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk” başlıklı gösteri programları ile 4 yaş üzeri çocuklarımızı bir klasik müzik yolculuğuna çıkaracaklar.

Festivalin söyleşi bölümünde ise Şirin Pancaroğlu’nun yanı sıra, 18 Şubat Cumartesi günü saat 14.30’da Serhan Bali “Beethoven’den 19. Yüzyıl Sonuna Uzanan Müzik Tarihinde “Romantik Dönem”i anlatacak. Bali, aynı zamanda yeni kitabı “Beethoven: Erken Dönem”e de değinerek imza günü gerçekleştirecek.

FESTİVAL PROGRAMI

KONSER

Golden Horn Brass

Tarih: 5 Şubat Pazar – 20.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı & İzmir 9 Eylül Üniversitesi Konservatuvarı

“Çağdaş Türk Bestecilerinden Piyano Eşlikli Şarkılar”

Tarih: 6 Şubat Pazartesi – 20.00
Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

Adıyaman Filarmoni Quartet

Tarih: 10 Şubat Cuma – 20.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

Şirin Pancaroğlu

“Türk Arpı”

Tarih: 11 Şubat Cumartesi – 20.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

Viva l’Opera!

“Operalardan Seçmeler”

Tarih: 12 Şubat Pazar – 20.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet
Ataşehir Belediyesi Gençlik Senfoni Orkestrası – ABGSO

Tarih: 14 Şubat Salı – 20.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

Anadolu Quartet

Tarih: 17 Şubat Cuma – 20.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

İstanbul Opera Topluluğu

“Baroktan Romantiğe Bir Şan Akşamı”

Tarih: 18 Şubat Cumartesi – 20.00
Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet

Çocuklara Özel

Konser

BabyConcerts

“Amerika’dan Avrupa’ya Yolculuk”

Yaş Sınırı: 4+

Tarih: 12 Şubat Pazar – 12.00

Ücretsiz – 1 Kitap, 1 Bilet
SÖYLEŞİ

Serhan Bali

Beethoven’den 19. Yüzyıl Sonuna Uzanan Müzik Tarihinde “Romantik Dönem”

Tarih: 18 Şubat Cumartesi – 14.30

Ücretsiz