birgün

18° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 17.01.2021 13:03

Ataşehir Belediyesi ile Derin Yoksulluk Ağı birlikte çalışacak: Derin yoksullukla mücadele için el ele

Derin Yoksulluk Ağı ile işbirliği yapan Ataşehir Belediyesi, ilçedeki ‘derin yoksulların’ belirlenmesi ve desteklenmesi için harekete geçti. Bu destek, acil ihtiyaçların karşılanmasıyla sınırlı değil. Asıl amaç, yoksulluğun nesilden nesle devredilmesinin önüne geçmek.

Ataşehir Belediyesi ile Derin Yoksulluk Ağı birlikte çalışacak: Derin yoksullukla mücadele için el ele


HABER MERKEZİ

İstanbul Ataşehir Belediyesi, yoksullukla mücadele için sahada uzun zamandır çalışmalarını sürdüren Derin Yoksulluk Ağı ile işbirliği yaparak, ilçede bulunan ve sosyal yardım şemsiyesi altına girmemiş ‘derin yoksulların’ belirlenmesi için harekete geçti. Ataşehir’de yaşayan, hiçbir sosyal destek programına başvurmamış, başvursa da hiçbir destekten yararlanamayan yurttaşlar, Derin Yoksulluk Ağı’nın gönüllü psikolog ve sosyologları ile Ataşehir Belediyesi’nin sosyal hizmet görevlilerinin ortak çalışması ile kayıt altına alınmaya başlandı. Çalışmalar sürerken ailelerin temel ihtiyaç maddeleri ile desteklenmesi de ihmal edilmedi.

İncelemeye alınanların büyük çoğunluğu bugüne kadar hiçbir düzenli işte çalışmamış kişilerden oluşuyor. Bir bölümü evsizlik riski ile karşı karşıya olan bu yurttaşlar kâğıt toplayıcılığı, çiçekçilik, müzisyenlik ve gündelik temizlik işleriyle geçinmeye çalışıyor.


Aralarında yalnız ebeveynlerin de bulunduğu ve toplumun en kimsesizi olarak tarif edilebilecek bu yurttaşlar arasında salgın sürecinde işini kaybetmiş asgari ücretliler de bulunuyor. Bu ailelerin çocukları hiçbir koşulda uzaktan eğitime ulaşamadığı gibi, ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor.

ACİL İHTİYAÇLARIN KARŞILANMASI YETMEZ

Derin Yoksulluk Ağı ile yapılan işbirliğinin, ilçe sınırları içinde desteğe muhtaç ailelere daha hızlı ulaşmalarının sağladığını söyleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, öncelikli hedeflerinin ailelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması olduğunu söyledi. İlgezdi, orta ve uzun vadeli hedeflerini ise şöyle açıkladı:

“Asıl hedefimiz, hak temelli bir bakışla bu yoksulluğun nesilden nesle devredilmesinin önüne geçmek. Yoksulluk kader değil, bunun üstesinden gelmek mümkün. Her bireyin insani koşullarda yaşaması ve temel ihtiyaçlarına ulaşması bir hak. Temel ihtiyaçların, yani gıda ve diğer acil ihtiyaç malzemelerinin sağlanması, sorunlara anlık çözümler üretilmesi tabii ki çok önemli ama hiçbir biçimde yeterli değil. Asıl amacımız, orta ve uzun vadeli bir programla yoksulluğun bir sonraki nesle devredilmesini önlemek, bunun için çalışacağız. Bu ailelerde çalışabilecek durumda olan kişileri destekleyerek onların meslek sahibi olmalarını ve iş bulmalarını sağlayacağız.”

atasehir-belediyesi-ile-derin-yoksulluk-agi-birlikte-calisacak-derin-yoksullukla-mucadele-icin-el-ele-830215-1.


ÇOCUKLAR İÇİN SEFERBERLİK

Yasaların zorunlu kıldığı sosyal inceleme biçimlerinin de ötesinde bir inceleme çalışması yaptıklarını belirten İlgezdi, “Bu ailelerde nesilden nesle aktarılan yoksulluğu önlemek için derinlemesine inceleme ve takip sistemi kuracağız. Okulda başarılı olma şansı olan çocuklar eğitimde desteklenecek. Derslere ilgisi zayıf olan ve hiçbir koşulda okuma ihtimali olmayan çocuklar, psikolog ve sosyologların incelemesi sonucu spora, uygun meslek eğitimlerine yönlendirilecek. Çocukların sosyal becerilerinin gelişmesi ve eğitimlerinin başarıyla tamamlanması için seferberlik başlatıyoruz” dedi.

Bu ailelerin sosyal güvenlik kapsamında olmadıkları için sağlık hizmetlerinden de yararlanamadığına dikkat çeken İlgezdi, “Bunun için devletin sağladığı haklardan yararlanmaları konusunda rehberlik hizmete vermeye başlıyoruz” diye konuştu.

Derin Yoksulluk Ağı’nın sahada yaptığı çalışmaların çok kıymetli olduğunu söyleyen İlgezdi, “Anlamlı bir başlangıç yaptık. Bu işbirliği ile kalıcı ve engelleyici çözümler bulacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

atasehir-belediyesi-ile-derin-yoksulluk-agi-birlikte-calisacak-derin-yoksullukla-mucadele-icin-el-ele-830216-1.

TÜM BELEDİYELER İÇİN MODEL OLSUN

Derin Yoksullar Ağı’nın kurucusu Hacer Foggo ise Ataşehir Belediyesi ile yaptıkları çalışmanın tüm belediyeler için bir model olmasını dilediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Biz gönüllü desteği ile bugüne dek, özellikle pandemi döneminde gıdaya erişemeyen, açlıkla mücadele eden ailelerin temel ihtiyaçlarını karşıladık. Bu çalışmaları uzman psikolog, sosyolog, araştırmacıların da arasında bulunduğu her meslekten gönüllü çalışanlarımızla ve ailelerle dayanışan destekçilerimizin sayesinde gerçekleştirdik. Ancak yoksulluğun boyutları her geçen gün derinleşiyor. Bu yoksulluk gönüllü çalışmanın ötesinde olup, hak temelli sürdürülebilir sosyal politikalar ve stratejilerin yanı sıra programlı ve düzenli bir müdahale ile azalabilir. Desteği temel ihtiyaçların giderilmesi ile sınırlı tutmak, yoksulluğun sürekliliğini engelleyemiyor maalesef. Şu anda Ataşehir Belediyesi ile yaptığımız çalışma, Ataşehir’in yoksul mahallerinde yaşayan çocukların ailelerinden yokluğu miras almamalarını hedefliyor.”

***


İLÇEDE YARDIM TALEBİ İKİYE KATLANDI

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Ataşehir’de Covid-19 salgını sürecinde sosyal yardım talebi yüzde 100’den fazla arttı. Yapılan işbirliği kapsamında, zor durumdaki bu yurttaşların sosyal yardım sistemine dâhil olması için Derin Yoksulluk Ağı’nda yer alan genç sosyolog, psikolog ve sosyal hizmet görevlileri, belediyenin yaptığı incelemelere dâhil olacak. İncelemeler sonrası ailelerin takibi de yine bu gönüllülerin desteği ile sağlanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol