birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 17.07.2021 08:54

Atatürk Orman Çiftliği'ni yok etmekte kararlılar!

102 bin metrekarelik büyüklüğünün yarısına yakını iktidar ve sermaye işbirliğiyle talan edilen Atatürk Orman Çiftliği’nde yeni yol yapımı başlıyor. 2017 yılında yargının ‘dur’ dediği yol yapımı yeniden gündemde.

Atatürk Orman Çiftliği'ni yok etmekte kararlılar!

Nurcan GÖKDEMİR

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, iktidara yakın sermaye çevrelerine satılan, kiralanan, tahsis edilen arazilere yapılan inşaatlar, ABD Büyükelçiliği, MİT Yerleşkesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na kiralanan araziler ve Ankapark ile yarısına yakınının işgal edildiği Atatürk Orman Çiftliği’nin içinden yeni bir yol geçirilecek. Sit alanına yol ve kavşaklar yapılması için gereken imar planı değişikliği tüm kurumlardan onay alınarak askıya çıkartıldı.

Ankara’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde planlanan ancak yargı kararlarıyla durdurulan yol inşaatı yeniden gündeme geldi. Yerel seçimlerden kısa süre önce Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile 1. derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı olan Erler Mahallesi 3257 ada 5 parseldeki 797 bin metrekare alanın 250 bin metrekaresi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın konuşlanma yeri olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından kiralandı. Tamamı tarım alanı olan parselin üzerinde daha önce de yol ve kavşak planlandı ancak yargı kararları ile durduruldu.

YENİ YOL SAVUNMASI

2017 yılındaki yargı kararına karşın Etimesgut ilçesi, İstasyon Caddesi’ndeki mevcut trafik yoğunluğunun giderilmesi için İstasyon Caddesi’ne kuzey yönünde paralel yeni bir yol oluşturulması ve mevcut trafik akışının yeniden düzenlenmesi gerekçesiyle yapılan yeni planlama tüm kurumların onayını aldı. Yeni plan değişikliği “Bahse konu yürütmeyi durdurma kararı getirilen plandan bağımsız olarak özünde İstasyon Caddesini Etiler Caddesine bağlayan yeni bir bağlantı yolunu içermektedir” gerekçesine dayandırıldı.

ÜST PLANLARA AYKIRI

Ankara 4. İdare Mahkemesi, aynı parseldeki 250 bin metrekarelik alanın Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın konuşlanması amacıyla yapılan kiralama işleminin yürütmesini durdurdu. Mahkeme telafisi güç sonuçlar doğmasını engellemek amacıyla aldığı yürütmeyi durdurma kararında; planın, üst ölçekli plana, şehircilik ilke ve planlamalarına aykırı olduğuna dikkat çekildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin başvurusu üzerine alınan yürütmeyi durdurma kararının üzerinden bir ay geçtikten sonra yol yapımı için plan değişikliği askıya çıkarıldı. 102 bin metrekarelik AOÇ alanı üzerinde yeni işgale yol açacak değişiklik 14 Ağustos’a kadar askıda kalacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol