Atatürk repliğini kesen Star TV’den açıklama: Derin saygıdan ötürü

10.01.2019 08:51 GÜNCEL
Star TV, önceki akşam yayınladığı ‘Kaçma Birader’ filminde yer alan Anıtkabir ve Atatürk repliklerini kesti. Star TV’de önceki akşam yayınlanan Kaçma Birader filminde yer alan karakol sahnesindeki Anıtkabir ve Atatürk replikleri makaslandı. Genç karakterin “Atatürk ile görüşecektim. Ne, Atatürk öldü mü? Hayır Atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor” sözleri, hakaret ve küfür olmamasına karşın sansürlendi. ‘İLLA ANKARA’DAKİ […]

Star TV, önceki akşam yayınladığı ‘Kaçma Birader’ filminde yer alan Anıtkabir ve Atatürk repliklerini kesti.

Star TV’de önceki akşam yayınlanan Kaçma Birader filminde yer alan karakol sahnesindeki Anıtkabir ve Atatürk replikleri makaslandı. Genç karakterin “Atatürk ile görüşecektim. Ne, Atatürk öldü mü? Hayır Atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor” sözleri, hakaret ve küfür olmamasına karşın sansürlendi.

‘İLLA ANKARA’DAKİ NÜFUZLU DOSTLARIMIZI MI ARATTIRALIM YANİ’

4 Mart 2016’da vizyona giren, senaryosunu Emrah ve Murat Kaman’ın yazdığı, başrollerini Zafer Algöz, Melek Baykal, Emrah Kaman, Nejat Uygur ve Necip Memili’nin paylaştığı Kaçma Birader filmi, önceki akşam Star TV yayınında makaslandı.

Yozgat’tan İstanbul’a gelen bir ailenin İstanbul Taksim maceralarını işleyen filmdeki karakol sahnesi kesildi. Karakol sahnesinde aile, çocuklarının kaybolduğunu bildirmek için karakola gidiyor. Komiser, 24 saat geçmeden yasal olarak işlem yapılamayacağını bildirince Emrah Kaman’ın canlandırdığı karakter, “Hayır ben de bunu anlamıyorum. 2-3 saat değil de 10 gün desek nereden bilecek bu amir? İlla Ankara’daki nüfuzlu dostlarımızı mı arattıralım yani” diyor. Komiser “Sen beni tehdit mi ediyorsun, gel ara” diyince genç “Ankara’yı” arıyor.

Bu esnada yapılan kesme nedeniyle seyirci, “Anıtkabir mi? Atatürk ile görüşecektim. Ne, Atatürk öldü mü? Hayır Atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor” sözlerini izleyemedi. Sahne kanal tarafından sansürlendi.

STAR TV’DEN AÇIKLAMA

Sansürün basında yer alması üzerine kanal Twitter hesabından bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, Atatürk’ün adının geçtiği repliğin ‘komedi filminde yayınlanmasının uygun olmadığı’ savunuldu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Star TV’de yayınlanan “Kaçma Birader” adlı film, içeriğinden çıkarılan bir sahneden dolayı sosyal medyanın gündeminde yer almıştır.

Bazı haber ve yorumlarda çıkarılan bu diyaloğun farklı noktalara çekildiği ve çarpıtıldığı görülmektedir…

Şunu belirtmek isteriz ki; bu sahnenin yer almamasının nedeni yorumlarda iddia edildiği gibi Atatürk adının silinmesi değil, tam aksine büyük kurtarıcının hatırasına duyulan derin saygıdır.

Bir komedi filminde yüce önderin adının geçtiği böyle bir repliğin yayınlanmasının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır.

Star TV, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasını korumak adına, söz konusu telefon şakası sahnesini yayınlamama kararı almıştır. Kamuoyuna ve değerli izleyicilerimize saygıyla duyurulur.