birgün

22° AÇIK

DÜNYA 18.01.2020 09:51

Ateşkes kısa sürdü

İdlib’de Ankara ve Moskova’nın arabuluculuğunda 12 Ocak’ta ilan edilen ateşkes kısa sürdü. Suriye ordusu kara operasyonu başlatırken BM ateşkesin sürmesi için çağrı yaptı. Binlerce kişinin sınıra kaçışı sürüyor. Kılıçdaroğlu İdlib’den gelenlerin “Eli kanlı insanlar” olduğunu söyledi

Ateşkes kısa sürdü

Suriye'nin İdlib kentinde Rusya ile Türkiye'nin insiyatifiyle radikal İslamcı gruplarla Şam yönetimi arasında sağlanan ateşkes yerini çatışmalara bıraktı. Suriye ordusu İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nin batı ve güney kırsalına kara harekâtı başlattı.

Çatışmaların ve hava saldırılarının yaşandığı yerleşimlerden Türkiye sınır hattına yakın bölgelere yeniden büyük göç akını başladığı belirtildi. Halep ile Lazkiye'yi bağlayan ve Halep, Hama, Humus ile Şam üzerinden Ürdün'e uzanan stratejik M5 otoyolu, Halep'in batı kırsalındaki Etarip ilçesi ile Ayn Cera, Kefer Naha ve Kasimiye köylerinde çatışmaların yoğunlaştığı ve göçlerin bu bölgelerden yoğunlaştığı bildirildi. Çatışmalar nedeniyle son iki günde yaklaşık 13 bin sivil daha Türkiye sınırına sığındı.

RUSYA: SİVİLLER HEDEF DEĞİL

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, "İdlib gerilimi azaltma bölgesinde Rus savaş uçakları tarafından sivilleri hedef alan saldırıların gerçekleştirildiği iddiaları gerçek dışıdır. Ateşkesin başlangıcından bu yana, Rusya Hava Kuvvetleri bölgede herhangi bir sorti yapmadı" açıklaması yaptı.

Uzlaştırma Merkezi'nden salı günü yapılan açıklamada da sivillerin İdlib vilayetindeki gerilimi azaltma bölgesinden ayrılmaları için üç yeni kontrol noktası faaliyete geçirildiği bilgisi verilmişti.

BM'DEN ÇAĞRI: SİLAHLARI SUSTURUN

Birleşmiş Milletler (BM) ateşkesin ihlâl edilmemesi çağrısı yaptı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, "Neredeyse bir hafta önce yürürlüğe girmesi gereken ateşkese rağmen sivillerin her gün öldürülmeye devam ettiğini, yüz binlerce sivilin göç ettiğini" ve ateşkesin acilen uygulanmaya başlaması gerektiğini söyledi.

BM’ye göre İdlib'den aralık ayı başından bu yana yaklaşık 350 bin Suriyeli kaçarak Türkiye sınırı yakınlarına sığındı.

'İDLİB KONUSU SIKINTI VERİCİ'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de ateşkesin bozulması üzerine açıklamalarda bulundu. Berlin Konferansı'nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le konuyu görüşeceğini söyleyen Erdoğan, "İdlib'deki gelişmeler ne yazık ki sıkıntı verici. Rejimin ateşkesle alakalı attığımız adıma uymadığının çok açık bir ispatı. Berlin süreci ağırlıklı Libya gibi görünse de ben tabii orada İdlib konusunu da etraflıca gündeme getirmeyi düşünüyorum. İkili görüşmelerde de yine İdlib üzerinde durmayı düşünüyorum" dedi.

'ELİ KANLI İNSANLAR'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuya ilişkin açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Daha önce Suriye'den kaçıp Türkiye'ye gelenler sade Suriyelilerdi. İdlib'den gelecek olanların tamamı eli kanlı olan insanlar. Terör örgütü üyeleri. Bu bir milyon kişi Türkiye'ye gelirse asıl felaketi ülke o zaman yaşar. Bu yorumları o bölgede yaşayan tanıyan bir arkadaşım aktardı" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız