birgün

19° AÇIK

ATGB, gazeteci Seda Şanlıer'e sahip çıktı

ATGB, 'İsveç’te tedavi edilmeyen Türk' haberleriyle ilgili yandaş medyanın hedefi haline gelen gazeteci Seda Şanlıer'in yalnız olmadığını ifade etti. ATGB açıklamasında, "AKP basınının hedef gösterdiği Seda Şanlıer, gazeteci olarak görevini yapmıştır" denildi

AVRUPA 28.04.2020 22:41
ATGB, gazeteci Seda Şanlıer'e sahip çıktı
Abone Ol google-news

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), 'İsveç’te tedavi edilmeyen Türk' haberleriyle ilgili yandaş medyanın hedefi haline gelen Seda Şanlıer'e sahip çıktı.

Konuk olduğu Tele1 Ana Haber bülteninde, İsveç’te koronavirüs tedavi sürecinde herkese aynı davranıldığını kaydeden Şanlıer, bu ülkeden özel jetle getirilen Emrullah Gülüşken’in AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir kişi olduğunu ve olayın AKP’ye yakın basının verdiği şekilde olmadığını dile getirmişti. Bunun üzerine Seda Şanlıer, tehdit ve hakaret yağmuruna tutulmuştu.

"SEDA ŞANLIER GAZETECİ OLARAK GÖREVİNİ YAPTI"

Konuya ilişkin Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Yönetim Kurulu'ndan açıklama yapıldı. "AKP’nin korona günlerindeki 'siyasi şovunu' bozan ve bu yüzden iktidar yanlısı medya ve sosyal medyada aktroller tarafından linç edilen meslektaşımız Seda Şanlıer’in yanındayız" denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İsveç’ten özel jetle getirilen Emrullah Gülüşken’in AKP’ye yakınlığını ifade eden ve ardından AKP’ye yakın basının verdiği şekilde “İsveç’te tedavi edilmeyen Türk” haberinin doğru olmadığını, İsveç’te uygulanan koronavirüs tedavi sürecinde herkese aynı davranıldığını anlatan Şanlıer; Tele1 Ana Haber bültenine katıldıktan sonra tehdit ve hakaret yağmuruna tutuldu. AKP basınının hedef gösterdiği Seda Şanlıer, gazeteci olarak görevini yapmıştır. Şanlıer, İsveç sağlık sistemine yönelik itham ve iddiaların perde arkasını ve sistemle ilgili gerçeği, mesleği gereği halka anlatmıştır.Meslektaşımızın açık adresi sosyal medyada aleni bir şekilde paylaşılmış ve hedef gösterilmiştir.

"SEDA ŞANLIER YALNIZ DEĞİLDİR"

Gerçeğin ve özgürlüklerin peşindeki gazetecileri cezaevlerine kapatan, basın ve ifade özgürlüğü, demokrasi, insan hakları ihlalleri ile dünya gündemine sık sık gelen AKP iktidarı, bu kez de güdümündeki medya kuruluşları aracılığıyla yurtdışında görevini yapan gazetecileri susturmaya çalışıyor.

Açık adresi yayınlayarak 'ilgilenen olursa' diye hedef gösteren linç kampanyalarının arkasındaki 'kirli eller', eğer Seda Şanlıer’in saçının teline zarar gelirse kanunlar karşısında da ilk hesap verecek adrestir.

Seda Şanlıer yalnız değildir.

ATGB gerçeğin peşinden giden ve işi 'gazetecilik' olan tüm meslektaşlarının yanında olmaya devam edecektir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol