birgün

6° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 22.01.2021 13:16

Atıklar ‘çöp’ değil ‘enerji kaynağı’ olacak

Atıklar ‘çöp’ değil ‘enerji kaynağı’ olacak

BirGün/EGE

Karaburun, atık yönetiminde yaptığı çalışmalarla örnek ilçeler arasında yer almayı hedefliyor.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Mayıs 2020 ile Ocak 2021 ayları arasında 20,7 ton cam, 116 ton kağıt, 27,3 ton metal ve 50,7 ton plastik atık ile 74 kilogram atık pili toplayarak geri dönüşüme gönderdiklerini, asıl hedeflerinin ise atıkları kaynağında ayrıştırarak geri dönüşümünü sağlamak olduğunu söyledi.

Dünya üzerinde ülkelerin atıklara “enerji kaynağı” ve “çöp” bakanlar olarak ikiye ayrıldığını ve Türkiye’nin ikinci grupta bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Yerel yönetim olarak, Karaburun’da bu yönde özgün bir örnek oluşturmak istiyoruz. Bunun için anaokulları ve ilkokullardan başlayan bir bilinçlenme eğitimine ihtiyacımız var. Yetişkin bir insana geri dönüşüm bilincini aşılamamız kolay değil. Bu eğitimi anne ve babalar çocuklarına vermeyecek, çocuklar anne ve babalarını bilinçlendirecek. Hemşehrilerimiz hangi atığın hangi gün ve hangi saatte evinden alınacağını bilecek. Bu projeyi kapsamlı bir eğitim çalışması sonrasında devreye alacağız. Önce pilot mahallelerimizde, sonrasında tüm Karaburun’da uygulamayı planlıyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol