Yunanistan'daki tren kazasının ardından başkent Atina'da grev kararı alan çalışanlar tarafından düzenlenen protestoya 20 binden fazla kişi katıldı.

Atina'da grev kararı alan 20 bin kişiden tren kazası protestosu
Fotoğraf: İHA

Yunanistan’da meydana gelen tren kazasının ardından başkent Atina'da grev kararı kalan yaklaşık 20 bin protestocu, parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda bir araya geldi. Protestocular ile polisler arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

"Katiller" ve "Onların karı, bizim ölülerimiz" sloganları atan protestocular bir kez daha kazanın üstünün kapatılmamasını ve hükümetin istifa etmesini talep etti. Protestocular, demir yolu operasyonlarının özel sektörden alınarak yeniden kamuya devredilmesini de istedi.

KAZADA 57 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Atina'dan Selanik'e giden yolcu treninin geçtiğimiz 1 Mart'ta Tempi bölgesinde yük treni ile kafa kafaya çarpışması sonucu yolcu treninin birinci ve ikinci vagonu tamamen ezilmiş, üçüncü vagonu ise raydan çıkmıştı. Kazada 57 kişi hayatını kaybederken, 56 yolcudan ise hala haber alınamadığı açıklanmıştı. Demir yolu şirketi Hellenic Train verilerine göre, kazada yolcu treninde 342 yolcu ve 10 mürettebat, yük treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu. Yolcu trenindekilerin çoğunun öğrencilerden oluştuğu belirtilirken, iki trenin çarpışmadan önce kilometrelerce aynı hat üzerinde birbirine doğru seyir halinde olduğu öğrenilmişti. Kazanın ardından Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa etmişti.

(İHA)