birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 07.08.2020 06:37

Atina'dan Lahey hazırlığı

Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim sürerken, taraflardan karşılıklı hamleler geliyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ege ve Doğu Akdeniz gerilimi çözülmezse Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na başvuracaklarını açıkladı

Atina'dan Lahey hazırlığı

HABER MERKEZİ

Harvard Üniversitesi Profesörü ve Aspen Strategy Group İcra Direktörü Nicholas Burns koordinatörlüğündeki güvenlik konulu online forumda konuşan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye'yle Ege ve Akdeniz'de yaşanan deniz yetki alanları sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ege ve Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda Türkiye'yle müzakerelere hazır olduklarını belirten Miçotakis, sonuç elde edilmemesi halinde Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na başvurmaya ve çıkacak sonucu kabul etmeye hazır olduklarını ifade etti.

Miçotakis, "Bizce Türkiye'yle aramızda tek sorun teşkil eden Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunu müzakere etmekten her zaman mutlu olacağımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok açık şekilde anlattım. Eğer Ankara, bunun ülkelerimiz arasındaki tek sorun olduğunu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey'e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey'den çıkacak kararı uygulayacak" dedi.

Türkiye'nin Yunanistan'la yaptığı sondaj görüşmelerini 2016 yılında askıya aldığını ve bu görüşmelerin yeniden başlamasından mutlu olacaklarını kaydeden Miçotakis, "Ancak bunu silah namlusu altında yapamayız. Egemenlik haklarımızın ihlal edileceğine dair tehditler yoluyla müzakere masasında bize şantaj yapılmamalı" diye konuştu. Miçotakis, bir soru karşısında Türkiye'yle ilişkileri yeniden başlatmak istediklerini de vurguladı.

Miçotakis, Burns'ün sorusu üzerine Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nı değerlendirdi. Söz konusu muhtıranın kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunan Miçotakis, zira bu muhtıranın Yunan adalarının münhasır ekonomik bölgelerini tanımadığını ekledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız