birgün

15° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 04.05.2021 17:44

Atiye dizisinin intihal davası: Yazar Eldener’in tedbir talebi reddedildi

Yazar Yonca Eldener'in "Yedi Uyananlar" romanının "Atiye" dizisinde izinsiz olarak kullanıldığı iddiasıyla şirkete açtığı 92 bin liralık tazminat davasında tedbir talebi reddedildi. Duruşma, davalı tarafın cevap dilekçesi sunması ve gerekli delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Atiye dizisinin intihal davası: Yazar Eldener’in tedbir talebi reddedildi

Yazar Yonca Eldener'in "Yedi Uyananlar" romanının dijital bir platformda yayınlanan "Atiye" dizisinde izinsiz olarak kullanıldığı iddiasıyla OG Prodüksiyon Medya Şirketi'ne açtığı 92 bin liralık tazminat davasında tedbir talebi reddedildi.

İstanbul 2. Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada hâkim, davacı Yonca Eldener’in sunduğu dava dilekçesini inceledi. Duruşmada taraflar yer almadı.

Davacı Eldener ayrıca mahkemeden dizinin dava süreci boyunca durdurulması için tedbir kararı talebinde de bulundu. Duruşma, davalı tarafın cevap dilekçesi sunması ve gerekli delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelendi. Mahkeme, Yonca Eldener’in tedbir talebini reddetti.

NE OLMUŞTU?

Yazar Yonca Eldener, mahkemeye sunduğu şikayet dilekçesinde, “Atiye'nin bir mağaraya inmesi ve halüsinasyonlar görmesi ve bilinçaltına yolculuk yapması gibi birçok fikir 'Yedi Uyananlar' adlı romanımdan alınmıştır. İntihali saptayan çok detaylı bir rapor hazırladık. Dizinin esin kaynağı olan Şengül Boydaşa ait 'Dünyanın Uyanışı' adlı romanın Atiye dizisiyle ilgisi yoktur” ifadelerine yer verdi.

Eldener, Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak davalı prodüksiyon şirketine telif hakkı ve haksız rekabete ilişkin 2 bin lira maddi tazminat, 90 bin lira ise manevi tazminat davası açtı.

Daha önce Yazar Buket Uzuner ve yazar Şengül Boybaş, başrollerini Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı Atiye dizisi ile ilgili aynı prodüksiyon şirketine dava açmıştı.

Buket Uzuner’in 2015 yılında yayınladığı Toprak romanındaki Defne Kaman ve Umay Nine karakterleri, söz konusu dizide izinsiz kullanıldığı iddiasıyla, yazar Şengül Boybaş ise 'Dünyanın Uyanışı' adlı romanından esinlenilerek çekilen dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediği iddiasıyla dava açmıştı. Davalar ise devam ediyor.

(DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol