birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 25.12.2020 21:58

ATO'dan Bakanlığa çağrı: Kronik hastalık pandemisi göz ardı edilemez

Sağlık Bakanlığı'na çağrı yapan Ankara Tabip Odası, "Kronik hastalığı bulunan hastalar düzenli kontrollerini olamamaktadır. Acil servislere başvuran ağır hasta sayıları gözle görülür şekilde artmıştır" ifadelerine yer verdi.

ATO'dan Bakanlığa çağrı: Kronik hastalık pandemisi göz ardı edilemez

HABER MERKEZİ

Ankara Tabip Odası (ATO) pandemi sürecinde kronik hastalıkların tedavi süreçlerinin devam etmesi için Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı.

"Mart ayında ilk vakanın görülmesi ile birlikte ülkemizdeki pandemi yönetimi neredeyse 9. ayını bitirmek üzere. Ekonomik kaygıların pandeminin önüne geçmesi ile vaka sayıları ve ağır hasta sayıları buna paralel olarak yatan hasta sayıları da zirve yapmış durumda" denilen açıklamada 9 aylık süreçte neredeyse tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildiği hatırlatıldı.

Hastanelerin ameliyathaneleri dahi yoğun bakımlara çevrildiği ve sağlık hizmetinin askıya alındığı belirtilen açıklamada "Resmi olarak pandemi hastanesi ilan edilmeyen hastanelerde ise personeller için rutin COVID-19 taraması uygulanmamakta ve hastalar için COVID-19’a yönelik bir triyaj uygulaması bulunmamaktadır. Kanser taramaları ise aylardır askıya alınmış durumdadır" sözlerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Kanser hastaları kontrollerini aksatmakta, kanser taramaları yapılamamaktadır.

Kronik hastalığı bulunan hastalar düzenli kontrollerini olamamaktadır.

Acil servislere başvuran ağır hasta sayıları gözle görülür şekilde artmıştır.

Çeşitli sebeplerle kan sulandırıcı kullanan hastalar kontrolleri aksadığı için ciddi kanamalar ile diyabet ve hipertansiyon hastaları ise ciddi komplikasyonlar ile acil servislere başvurmaktadır. Taramalar ile erken evrede yakalanabilecek kanser hastaları ancak ileri evrelerde tanı almaktadır. Daha vahim olan ise hastalar sağlık kuruluşlarına başvurmadan evlerinde hayatlarını kaybetmektedirler"

COVID -19 ile mücadele edilirken önümüzdeki kronik hastalık pandemisini görmezden gelemeyiz” denilen açıklamada Sağlık Bakanlığı şu taleplerle göreve çağırıldı:

►Bir an evvel pandemi dışı hastaneler oluşturulmalıdır. Bu hastanelerde tüm personel düzenli olarak COVID-19 açısından taranmalı, personelin hastaneye ulaşımı dahil izolasyon koşulları sağlanmalıdır.

►Hasta randevuları iki muayene arasında kapalı alanların havalandırılması ve dezenfeksiyonu için gerekli zaman göz önüne alınarak uygun aralıkta verilmelidir.

►Kronik hastalığı bulunan hastalar için sağlık sistemi tarafından otomatik randevu oluşturulmalıdır.

►Tüm kanser tarama programları yeniden başlatılmalıdır.

►Ataması yapılmayan sağlık çalışanları bir an evvel atanmalıdır. Anayasaya aykırı şekilde KHK ve güvenlik soruşturmaları ile eğitim ve çalışma hakkı gasp edilen sağlık çalışanları derhal atanmalıdır.

►Ankara’ da kapatılarak şehir hastanesine geçirilen hastaneler tekrar açılmalıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol