birgün

17° AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.05.2021 16:08

ATO’dan hekimlere yönelik sosyal medya paylaşımları hakkında suç duyurusu

Ankara Tabip Odası, pandemi sürecinde halkı bilgilendiren hekimlere yönelik sosyal medya platformları üzerinden tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli soruşturma başlattığı açıklandı.

ATO’dan hekimlere yönelik sosyal medya paylaşımları hakkında suç duyurusu

Haber Merkezi

Ankara Tabip Odası (ATO) pandemi sürecinde halkı bilgilendirme amaçlı açıklamalarda bulunan hekimlere yönelik tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Pandemi sürecinde halkı bilinçlendirme amaçlı paylaşımları nedeniyle bilim insanı hekimlerin sosyal medya platformları üzerinden tehdit edilmesi, hedef alınması ve hakarete maruz kalmasını hekime yönelik şiddet olayı olarak değerlendiren ATO konuyu 7 Mayıs Cuma günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına taşıdı.

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

ATO Hukuk Bürosu, savcılığa sunduğu suç dilekçesinde kimlikleri soruşturma sürecinde tespit edilecek şüpheli ya da şüphelilerin, “kamu görevlisi sağlık meslek mensuplarına yönelik tehdit”, “kamu görevlisi sağlık meslek mensuplarına yönelik görevinden dolayı alenen hakaret”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” ve “halkı kanunlara uymamaya tahrik” suçlarından yargılanıp cezalandırılmalarını talep etti.

ATO’nun suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol