birgün

19° AÇIK

ATV, HDP'nin suç duyurusu sonrası aynı görseli yine kullandı

ATV Haber'de HDP'nin logosunun el bombası ve mermili olarak kullanılmasına ilişkin suç duyurusunda bulunulmuştu. ATV aynı görseli yine kullandı, HDP'yi hedef aldı.

MEDYA 17.12.2020 13:49
ATV, HDP'nin suç duyurusu sonrası aynı görseli yine kullandı
Abone Ol google-news

ATV, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP'nin kapatılması çağrısı sonrası yaptığı haberde, HDP’nin parti logosundaki yaprak ve yıldızları mermi ve bombayla değiştirerek vermişti. ATV bir kez daha, HDP'nin logosundaki yaprak ve yıldızı el bombası ve mermi ile değiştirerek kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP'nin kapatılması çağrısı sonrası yaptığı haberde HDP'yi hedef alan ATV, suç duyurusu ve RTÜK'e yapılan şikayetin ardından, dün ATV Ana Haber'de yine aynı logoyu ekrana taşıdı.

Cem Öğretir'in sunduğu haberde HDP'li vekiller ve belediye başkanları hakkında istenen cezalara atıf yapıldı ve bomba ile mermi yerleştirilen görsel savunuldu.

HDP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

HDP, partiyi ve seçmenlerini hedef gösterdiği gerekçesiyle iktidara yakın ATV kanalını RTÜK’e şikayet edip kanal hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. HDP'den yapılan açıklamada, ATV’nin 12 Aralık tarihindeki ‘Kapatma tartışması’ başlıklı haberinde, "nefret suçu" işlendiğini ifade edilmişti.

HDP'nin RTÜK’e yaptığı başvurunun dilekçesinde şu ifadeler yer almıştı:

“ATV logosu ile yayın yapan Kuruluşun 12.12.2020 tarihli Ana Haber Bülteni’nde yere alan, ‘KAPATMA TARTIŞMASI’ başlıklı haberde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yargıya talimat niteliği taşıyan HDP’nin kapatılması yönündeki sosyal medya paylaşımlarına yer verilmiştir.

HDP’nin amblemi, gövdesi iki adet mor elden oluşan, yeşil yapraklar ile birlikte meyveleri çeşitli yıldızlar olan ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir ağaç tasviridir.

ATV yayın kuruluşu, saat 18:08’de yayınladığı söz konusu haberde bu amblemi değiştirerek kullanmıştır. Amblemde toplumun tüm kesimlerinin ve renklerinin kucaklaşmasını simgeleyen yapraklar ve yıldızlar ‘el bombaları’, ‘mermi’ ve ‘molotof kokteylleri’yle haberin fonunda gösterilmiştir.

Bununla da yetinmeyen yayın kuruluşu, sanki parti kapatılmış gibi izlenim vererek logonun üzerine bir de kapatma mührü yerleştirmiştir.

Genel seçimlerde 6 milyon oy alan, Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’nin logosunu şiddet/ölüm materyalleriyle tasvir etmek bir yayıncılık faaliyeti olamaz. Gerçek amacı yayıncılık olan, yayın etiği ve ahlakına sahip, hukuka, demokrasiye ve seçmen iradesine saygılı bir yayın kuruluşu, demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olan siyasi partilerin isimlerini, logolarını, sembollerini partinin açıklamalarını, mesajlarını çarpıtmadan yayınlama ve kamuoyuna objektif olarak yansıtma sorumluluğundadır.

Adı geçen ve gerçek amacının yayıncılık faaliyeti olmadığı yaptığı yayınlardan açıkça anlaşılan söz konusu kuruluş, HDP’nin logosunu kendi ahlak ve etik dışı kurgusuyla ekranlarından kamuoyuna yansıtarak, yine kırmızı mühürle kapatmayı savunarak kendisini yargının yerine koymak suretiyle açıkça Anayasal ve yasal suç işlemektedir. Kuruluş bu yayınıyla HDP’yi ve oy veren seçmenlerini açıkça hedef göstermiş, yayıncılık adı altında nefret suçu işlemiş, şiddet yanlısı yayın yapmıştır.

ATV logolu yayın kuruluşu bu yayınıyla, 6112 Sayılı Yasa’nın 8. maddesinin birinci fıkrasının;

(b) bendinde ifade edilen, ‘Yayın hizmetleri; Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz’,

(c) bendinde belirtilen, ‘Yayın hizmetleri; Hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı olamaz’,

(ı) bendinde yer alan, ‘Yayın hizmetleri; Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur’,

(i) bendinde ifade edilen, ‘Yayın hizmetleri; Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilân edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz’,

(k) bendinde yer alan, ‘Yayın hizmetleri; Siyasî partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz’ ve

(ş) bendinde ifadesini bulan, ‘Yayın hizmetleri; Şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz’ ilkelerini açıkça ihlal etmiştir.

ATV Yayın Kuruluşu’nda yer verilen bu görüntüler ve yorumların yukarıda belirttiğimiz Yasa maddeleri çerçevesinde değerlendirilerek, gerekli yaptırımların uygulanması ve sonucun tarafımıza bildirilmesi hususlarını rica ederim.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol