birgün

25° AÇIK

DÜNYA 07.06.2021 16:20

Auschwitz’in kurtarıldığı operasyona katılan Sovyet askeri Dushman, hayatını kaybetti

Polonya Auschwitz’deki Nazi toplama kampının dağıtıldığı operasyona katılan eski Sovyet askeri David Dushman, 98 yaşında yaşamını yitirdi. ‘Auschwitz Kahramanı’ olarak bilinen Dushman, operasyona katılan askerlerden hayatta olan son Kızıl Ordu mensubuydu.

Auschwitz’in kurtarıldığı operasyona katılan Sovyet askeri Dushman, hayatını kaybetti

Nazi Almanyası’nın işgali altındaki Polonya’da bulunan Auschwitz’deki toplama kampının dağıtılarak kamptaki tutsak insanların kurtarıldığı operasyona katılan ve ‘Auschwitz Kahramanı’ olarak bilinen eski Sovyet askeri David Dushman, 98 yaşında hayatını kaybetti.

Münih ve Yukarı Bavyera Yahudi Cemaati’nin yaptığı açıklamada, Dushman'ın cumartesi günü Münih'teki bir hastanede öldüğü bildirildi.

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi eski başkanı Charlotte Knobloch, “Tarihe her tanıklık bir kayıptır. Ancak David Dushman’a veda etmek özellikle acı verici. Nazilerin cinayet makinesi gibi işleyen Auschwitz Kampı ele geçirildiğinde Dushman en ön saflardaydı” açıklamasında bulundu.

Dushman, operasyona katılan askerlerden hayatta olan son Kızıl Ordu mensubuydu.

“YAŞANAN FACİANIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ TAHMİN EDEMEDİK”

Sputnik’in aktardığına göre, o dönem genç bir Kızıl Ordu askeri olan Dushman, 27 Ocak 1945'te gerçekleştirilen operasyonda bir Sovyet T-34 tankıyla toplama kampının etrafındaki elektrikli çiti saf dışı bırakmasıyla biliniyor. Sovyet efsanesi, bu operasyondan sonra ‘Auschwitz Kahramanı’ olarak anılmaya başladı.

Dushman, basına verdiği bir demeçte, o gün Auschwitz’de yaşanan facianın büyüklüğünü tahmin edemediklerini ifade etmişti. 2015 yılında Münih gazetesi Sueddeutsche Zeitung’a verdiği röportajda da “İskeletler her yerdeydi. Hayatta kalanlar ise kışladan tökezleyerek çıktılar ve kendilerini cesetlerin arasına attılar. Korkunçtu. Biz ise tüm konserve yiyeceklerimizi onlara attık ve hemen faşistleri avlamak için yola koyulduk” demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol