birgün

17° AÇIK

Auschwitz'te Nazi selamı veren Hollandalı turist gözaltına alındı

Polonya'daki Auschwitz-Birkenau toplama kampında Nazi selamı veren Hollandalı bir turist gözaltına alındı. Yerel polis 29 yaşındaki kadının hareketi, kampın Arbeit Macht Frei (Çalışmak Özgürleştirir) yazısının olduğu kapısının önünde yaptığını aktardı.

DÜNYA 24.01.2022 09:37
Auschwitz'te Nazi selamı veren Hollandalı turist gözaltına alındı
Abone Ol google-news

Polonya'daki Auschwitz-Birkenau toplama kampında Nazi selamı veren Hollandalı bir turist gözaltına alındı.

Yerel polis 29 yaşındaki kadının hareketi, kampın Arbeit Macht Frei (Çalışmak Özgürleştirir) yazısının olduğu kapısının önünde yaptığını aktardı.

İsmi paylaşılmayan kişi, Nazi propagandası yapmakla suçlandı ve para cezasına çarptırıldı.

Polonya haber ajansı PAP'ın aktardığına göre, cezayı ödemeyi kabul eden kişi, hareketinin kötü bir şaka olduğunu söyledi.

Kadının, selamı verdiği sırada fotoğrafını çeken eşine poz verdiği bildirildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Olay, bir turistin Polonya'da Nazi propagandası yapmasıyla suçlandığı ilk olay değil. Söz konusu suçlama ile insanlara 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

2013 yılında 2 Türk öğrenci de, Auschwitz'de benzer bir selamı vermeleri nedeniyle 6 ay hapis ve ardından para cezasına çarptırılmıştı.

Nazi Almanyası, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında 1939 yılında Polonya'yı işgal etmesinin ardından, güney Polonya kasabası Oswiecim'de ölüm kampları kurdu.

Naziler, yaklaşık dört buçuk yıl içerisinde Auschwitz'de sistematik olarak 1 milyonu Yahudi olmak üzere en az 1,1 milyon insanı öldürdü.

Kampa sürülen insanlar gaza maruz bırakıldı, ölümüne çalıştırıldı, aç bırakıldıve hatta tıbbi deneylerde öldürüldü. Büyük çoğunluğu da Auschwitz II-Birkenau kampındaki gaz odalarında öldürüldü.

Nazilerin Avrupa'da Yahudi nüfusunu yok etme kampanyası Holokost'ta altı milyon Yahudi öldürüldü. Auschwitz soykırımın merkezindeydi.

1945 yılının başlarında Sovyet birlikleri kampı kurtardı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol