birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 15.12.2019 08:04

Avam Kamarası’na giren ilk Türkiyeli Feryal Demirci Clark: Öncelik barınma ve sağlık

Avam Kamarası’na giren ilk Türkiyeli Feryal Demirci Clark: Öncelik barınma ve sağlık

Buse İlkin Yerli

İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin tek başına iktidara gelmesiyle sonuçlanan perşembe günkü kritik seçimde İşçi Partisi’nden parlamentoya giren ilk Türkiye kökenli milletvekili olan Feryal Demirci Clark, BirGün’e konuştu. Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi’nin oy kaybettiği seçimde Feryal Demirci Clark, Kuzey Londra’daki Enfield bölgesinde Türkiyeli seçmenlerin de güçlü desteğini yanına alarak rakibine karşı yarışı açık ara önde tamamladı. Başarılı bir kampanya yürüten Clark sayesinde ülke genelinde çok sayıda sandalye kaybeden İşçi Partisi, Enfield bölgesinde bulunan üç sandalyesini korumasını bildi.

SORUNLAR ÇIĞ GİBİ

1981 yılında Malatya Kürecik’te doğan ve 7 yaşında ailesi ile birlikte Londra’ya taşınan Feryal Demirci Clark, Türkiyeli, Kürt, Alevi, sosyalist ve kadın olduğunu ancak buna rağmen kendisini bir kalıbın içinde hissetmediğini ve saydığı tüm kimliklerin bütünü olduğunu söyledi. Seçim bölgesinde çok fazla sorun olduğunu belirten Feryal Demirci Clark, doktor ve sağlık merkezi açığının yanı sıra suç oranının ve güvenlik sorununun yüksek olduğu bölgede barınma ve konut sorununun da yüksek olduğuna dikkat çekerek, önceliğinin kendi seçim bölgesi olacağını belirtti.

Seçimlere ilişkin değerlendirmede de bulunan Feryal Demirci Clark, seçilmesinin kendisi ve içinde yer aldığı toplumu için büyük bir gurur olduğunu belirterek üstüne aldığı sorumluluğun farkında olduğunu söyledi. Londra’da ve Enfield bölgesinde başarılı olduklarını fakat ülke genelinde yaşanan yenilginin kendisini üzdüğünü ifade eden Feryal Demirci Clark, en kısa sürede ofisini açarak bölge için çalışmaya başlayacağını kaydetti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız