birgün

8° PARÇALI BULUTLU

ARŞİV 30.12.2009 14:41

Avatar

Avatar filmini  izledim. Anadolu yakasında hiçbir sinemada yer bulamayınca ailecek köprüyü geçtik güzel bir pazar sabahında.  Uzun

Avatar filmini  izledim. Anadolu yakasında hiçbir sinemada yer bulamayınca ailecek köprüyü geçtik güzel bir pazar sabahında.  Uzun yıllardır görülmedik güzellikte bir anlatım, görsel bir şölen, lirik bir dünya.  Avatar bütün teknik farklılığı, görselliği, yapımının 14 yıl sürmesi ve 300 milyon dolarlık bütçesi ile sinemanın tarihini değiştirecek üstünlükte bir yapım. Peki öykü çok mu farklı. Değil. 145 yıl sonrasının 3 boyutlu Pandora’sının günümüz  sinemaskop dünyasından pek bir farkı yok.
Bunu neden söylüyorum? Avatar filmi, içinde çok ciddi alegoriler barındıran, Hıristiyanlık’tan, neo-conlara, kızılderililerden, emperyalizme, halklara ve milletlere çok derin mesajlar gönderen bir film. TNN’den Shobhan Saxena film ile ilgili yazdığı makalede çok basit bir önermede bulunuyor. Filmde peşinde koşulan enerji kaynağı Ubintium’u petrol, dünyalıları ABD, Na’vi ulusunu da Iraklılar ile değiştirin. Fark göremeyeceksiniz. Filmi izlerken zihnim bir anlığına Hatta 23 yıl öncesine gitti. Yine James Cameron’un yönetmeni olduğu “Aliens” filminde Ripley’i silah sanayinde kullanılmak üzere ölümcül yaratıkların arasına gönderen “Şirket yetkilisi” bu filmde de başrolde.Yine unutulmaz bir replikle;”Uzlaşma için bekleyemeyiz, hemen saldırmalıyız, hissedarların sabrı yok!”
Göndermelerle devam edelim. Sabırsız hissedarların baskısı sonuç verip saldırı başlayınca operasyonu yöneten albayın ettiği birkaç kelam hafızalara kazınıyor.”Haydi çocuklar, bitirin işlerini, akşama içkiler benden!” Tipik bir yanki sporundan alınmış bu replik herşeyin anlamını yitirdiğinin, anlam kaybı sırasında muğlaklaştığının bir göstergesi. Binlerce yıldır yaşanan topraklardan orada yaşayan canlılar topraklarından atılmalıdır, çünkü hissedarlar böyle istemektedir. Peki kimdir bu hissedarlar? Braveheart filminde Edward The Longshanks, Spartaküs’te Roma senatosudur peki günümüzde kimdir?
Film, müzikleri ile Terminatör’e küçük bir selam çakarken mitolojiye, dinler tarihine, kadın erkek ilişkisi ile insan doğa ilişkisine yaptığı sayısız gönderme ile küçük büyük izleyen herkesin kafasını karıştırmayı ve etkilemeyi başarıyor. James Cameron önce Aliens, sonra  Terminatör ve bugün de Avatar ile aynı soruyu sormaya devam ediyor. İnsanlık, kendisini ve doğayı nereye götürüyor?
Sahi nereye gidiyoruz?

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız