birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Avrupa Basketbol Şampiyonası yarın başlıyor: Kupayı en fazla kazanan SSCB

41. Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası yarın başlıyor. 1957 ile 1971 yılları arasında yapılan 8 yıl şampiyonayı üst üste kazanan SSCB, 14 kez birincilik ile zirvede bulunuyor.

SPOR 31.08.2022 11:40
Avrupa Basketbol Şampiyonası yarın başlıyor: Kupayı en fazla kazanan SSCB
Abone Ol google-news

41. Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası finalleri yarın oynanacak maçlarla başlayacak. Dağılan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), bu şampiyonada en fazla kupa kazanan takım olma unvanını sürdürüyor.

İlki 1935 yılında Cenevre'de düzenlenen ve Letonya'nın kupayı kazandığı Avrupa Şampiyonası'nda, SSCB 14 kez birincilik kürsüsüne çıktı.

1957 ile 1971 yılları arasında yapılan 8 kupayı da üst üste kazanan SSCB, ulaşılması güç bir rekoru da elinde bulunduruyor.

YUGOSLAVYA İKİNCİ SIRADA

SSCB gibi dağılan Yugoslavya, Avrupa Şampiyonası'nda en fazla kupa kazanan ikinci ülke oldu.

Şampiyonada 8 kez birincilik elde eden Yugoslavya, SSCB'nin ardından kupayı en fazla kazanan 2. takım durumunda bulunuyor.

SON ŞAMPİYON SLOVENYA

Son Avrupa Şampiyonası'nda kupayı müzesine götüren ülke Slovenya oldu.

Slovenya, 2017 yılında Türkiye, Finlandiya, İsrail ve Romanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda final maçında Sırbistan'ı yenerek kupaya uzandı.

Avrupa Şampiyonası tarihinde Litvanya ve İspanya üçer, Yunanistan ve İtalya ikişer, Letonya, Çekoslovakya, Mısır, Macaristan, Almanya, Rusya ve Fransa da birer şampiyonluk yaşadı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun