birgün

13° KISA SÜRELİ YAĞMUR

AVRUPA 22.04.2021 13:26

Avrupa’da aşı önceliği kaldırılıyor: Herkes istediği aşıyı olabilecek

Beş farklı aşıyı temin eden Avrupa Birliği, mayıs ayında "aşıda yaş sıralaması ve önceliği"ni kaldırıyor. Bütün yetişkinler haziranda aşılanmış olacak. Bu aşılardan isteyen istediğini seçebilecek.

Avrupa’da aşı önceliği kaldırılıyor: Herkes istediği aşıyı olabilecek

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, önümüzdeki ay tamamen açılıyor ve aşıda “yaşlıdan gence doğru giden öncelik sıralaması” kaldırılıyor.

5 ayrı aşı, bütün doktorlara dağıtılacak ve isteyen istediğini seçecek.

5 AŞIDAN İSTEDİĞİNİ SEÇ

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Pfizer/Biontech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson aşısından sonra, 30 milyon dozluk Rus aşısı Sputnik V için de anlaşma hazırlandı.

AstraZeneca ile Sputnik V, klasik aşı ve zayıflatılmış virüsten üretilirken diğerleri ise yeni teknoloji mRNA teknolojisini kullanıyor. Bu iki tür aşının milyonlarcası Mayıs ayı içinde Avrupa'da dağıtılmış olacak ve Almanya ve AB büyük oranda aşılanacak.

Aynı şekilde İsviçre, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, İspanya da benzer şekilde halkını aşılamış olacak.

26 Nisan günü, eyalet başbakanları ile yapılacak görüşmede, Mayıs ayı sonundan itibaren önceliklerin kaldırılacağı ve artık tüm yetişkinlerin aşılanacağı açıklandı. Bu zirvedeki en önemli tartışma konusu ise, aşılananların hakları olacak. Aşılanmayanlarla aşılananlar arasındaki farkın toplumda hissedilmemesi, aşılananların bazı haklardan yararlanmasının diğerlerini incitmemesi için önlemler gözden geçirilecek.

Almanya'da üretime hız veren Pfizer/BioNTech de, üretimin artması ile artık önceliklendirmenin kaldırılabileceğini açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol