ABD ve İngiltere, Rusya’ya karşı Avrupa’yı arkasına alsa da ‘yaşlı kıta’nın savaşın içine sürüklenmesine itirazlar çoğalıyor. Berlin, Paris ve Sofya savaşın bedelini tüm Avrupa’nın ödeyeceği uyarısında bulundu.

Avrupa’da çatlak

Dış Haberler

ABD ve İngiltere Ukrayna savaşını derinleştirme hamleleri transatlantik ittifakın Avrupa ayağında çatlaklar oluşturuyor. Anglo-Sakson emperyalizmi Rusya’nın işgaline karşı Avrupa’yı arkasına alsa da savaşın yayılma ihtimali kıtada farklı seslerin çıkmasına vesile oluyor.

İngiltere ve ABD’nin başını çektiği ülkeler, Ukrayna’ya silah desteğini artırırken Avrupa’da iki hat oluşmuş durumda. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Baltık ülkeleri kayıtsız şartsız şekilde ABD ve NATO’nun yanında yer alırken buna karşın Almanya, Fransa, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkeler daha temkinli hareket ediyorlar.

Her dört ülkede de silah sevkiyatının savaşı kontrolden çıkarma tehlikesine dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor.

TEHLİKELİ ADIM UYARISI

Son olarak Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev yaptığı açıklamada, "Parlamentonun Ukrayna'ya askeri-teknik yardım kararı, Bulgaristan'ı savaşa çekme yönünde tehlikeli bir adım” şeklinde konuştu. Radev önceki günkü açıklamasında “Ukrayna krizinin uzaması Avrupa'yı ciddi ekonomik sonuçlara götürecektir. Bu, Avrupa'nın ekonomik olarak kendi kendini yok etmesi anlamına gelecektir ve bu yönde ilerliyoruz" dedi.

TARAFI OLMAYACAK

Anglosakson dünyası için ‘hayal kırıklıkları’nın başında gelen Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da, "NATO'nun Ukrayna'daki ihtilafın tarafı haline getirilmesine izin vermeyeceğim" dedi. Scholz, "Almanya, kendisine ve ortaklarına Rusya'dan daha fazla zarar verecek kararlar almayacak" diye konuştu. Ukrayna’ya talep ettiği ağır askeri teçhizatı göndermeyi reddettiği için hedef alınan Scholz, baskılar sonrası yardım kararı alsa da temkinli duruşunu sürdürüyor.

Avrupa Birliği’nin onayladığı yaptırımlara destek verdiklerini belirtse de Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna’ya silah göndermeyeceklerini açıkladı.

AVRUPA’YI VURUYOR

Avrupa Parlamentosu'nda Fransız Ulusal Cephe Partisi milletvekili Thierry Mariani, Rusya karşıtı yaptırımların Moskova'nın lehine olduğu söyledi. Yaptırımlardan Rusya'nın kazançlı çıktığını belirten Mariani, "2014'ten beri, bu ambargo nedeniyle Ruslar para kazanıyor, Fransızlar ise kaybediyor. Bizim çiftçilerimiz daha az ihraç ediyor. Bugüne bakınca, Rusya petrol ve doğalgazdan hiç bu kadar fazla para kazanmamıştı" dedi.

G7’DEN ENERJİ AMBARGOSU

Öte yandan G7 ülkeleri, Moskova’ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini duyurdu. Ancak bu konudaki anlaşmazlık da sürüyor. Almanya, Avusturya, Macaristan ve Slovakya'daki enerji şirketleri İsviçre'deki Gazprombank'ta ruble hesabı açmaya hazırlanıyor. Rusya'dan petrol ve doğalgaz alımını sonlandırmayı görüşen AB ülkelerine karşı peş peşe gelen Ruble hamlesi ikili ayrışmayı belirgin hale getirdi.