birgün

6° HAFİF YAĞMUR

AVRUPA 22.12.2020 22:38

Avrupa'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 500 bini aştı

Avrupa’da koronavirüs salgınında toplam can kaybı 500 bin 648’e ulaştı. Fransa'da ilk Covid-19’a bağlı ölümün ardından Avrupa'da can kaybı 250 binden 500 bine sadece 60 günde ulaştı.

Avrupa'da koronavirüs kaynaklı can kaybı 500 bini aştı

Yeni tip koronavirüs salgını Avrupa’da etkisini artırmaya devam ederken, vaka ve can kayıpları hızla artıyor.

İngiltere’de keşfedilen Covid-19’un yeni türü nedeni ile birçok ülke tedbirleri artırarak, İngiltere ile ulaşımı askıya aldı. Avrupa’da İngiltere’nin ardından İtalya, Danimarka, Hollanda’da virüsün yeni türü tespit edildi.

Avrupa’da salgının başından bu yana küresel vaka ve can kaybının yaklaşık yüzde 30'u bildirildi. Avrupa’da can kayıpları son aylarda artış eğilimi gösterdi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Fransa'da ilk Covid-19’a bağlı ölümün ardından Avrupa’nın 250 bin can kaybına ulaşması 8 ay sürerken, can kaybı 250 binden 500 bine sadece 60 günde ulaştı.

Fransa, İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Rusya Avrupa’daki can kayıplarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor.

Dünya genelinde ise toplam vaka sayısı 78 milyon 71 bin 86’ya, toplam can kaybı ise 1 milyon 716 bin 248’e ulaştı.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol