birgün

14° AÇIK

DÜNYA 24.06.2021 09:32

Avrupa’da plastik tabak, çatal, kaşık kullanımı 3 Temmuz’da sona eriyor

Avrupa’da plastik tabak, çatal, kaşık kullanımı 3 Temmuz’da sona eriyor

Haber Merkezi

Avrupa Birliği’nde 2019’da alınan bir kararla plastik pipet, tabak, kaşık, çatal ve bıçakların kullanımı 3 Temmuz’da bitiyor. Greenpeace’in açıklamasına göre AB ülkelerinde herhangi bir kafede plastik pipetle içecek içilmesi mümkün olmayacak veya süpermarketlerde plastik tabak, çatal, bıçak gibi kullanıp atılan ürünler satılamayacak. Bu düzenlemeyle yalnızca 1-2 dakika kullanılıp atılan, kullanımı gereksiz plastiklerin tüketimini azaltmak ve dünyanın en büyük krizlerinden biri haline gelen plastik kirliliğinin önüne geçilmek isteniyor.


Greenpeace Akdeniz Plastik proje ekibi adına Nihan Temiz Ataş, aynı uygulamanın Türkiye’de de hayata geçmesini istediklerini söyledi. Bunun için açılan imza kampanyasına da destek çağrısı yapan Ataş şöyle dedi: “Plastik atıkların çoğunun sonu denizlerde bitiyor. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin doğal güzelliklerinin korunması için bu talebimizi yüksek sesle dile getiriyor ve mücadeleye devam ediyoruz! Bu konuda bilimsel araştırmalar yapıyor, karar alıcılara talebimizi iletiyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol