birgün

15° AÇIK

Avrupa’da risk büyüyor

Avrupa, Omicron’daki artış nedeniyle yeni yıla önlemlerle giriyor. Fransa Başbakanı Castex, “Işık hızıyla yayılıyor” dedi. Aşı karşıtlarına karşı harekete geçileceğini söyledi.

AVRUPA 19.12.2021 07:38
Avrupa’da risk büyüyor
Abone Ol google-news

Dünya, pandemiyle girilecek üçüncü yılbaşına hazırlanıyor. Avrupa’da hızla yayılan Omicron varyantına karşı önemler artırılıyor. Fransa, son varyant nedeniyle İngiltere'den ziyaretleri sınırlandırdı. BBC Türkçe’nin haberine göre İngiltere'de Omicron taşıdığı tespit edilebilen vaka sayısı 15 bini aştı. Omicron dalgasının yayılma hızını azaltmak için Almanya, İrlanda Cumhuriyeti ve Hollanda da yeni önlemler açıklandı. Avrupa Birliği verilerine göre, 89 milyon kişinin koronavirüs kaptığını ve 1,5 milyon kişinin hayatını kaybetti.


İrlanda Başbakanı Micheál Martin de endişesini benzer ifadelerle dile getirdi ve "Daha önce görmediğimiz seviyelerde bulaşma verileri bekliyoruz" dedi.
Martin'in bu uyarısı İngiltere'de peş peşe üçüncü gün rekor Covid vakası tespit edilmesi sonrası geldi. Avrupa çapında seyahat yasakları da devreye sokuluyor.

İtalya, Yunanistan ve Portekiz de ülkeye Avrupa Birliği ülkelerinden yapılacak ziyaretlerde negatif test zorunluluğu getirdi.

RESMİ KUTLAMALAR İPTAL EDİLDİ

Fransa, son varyant nedeniyle İngiltere'den ziyaretleri sınırlandırdı. İngiltere'den yapılacak iş ve turizm ziyaretlerine kapıları kapattı. Dover Limanı ve Eurostar terminallerinde yasak öncesi seyahat etmek isteyen kişiler büyük kuyruklar oluşturdu. Fransa, Omicron önlemleri kapsamında tüm resmi yeni yıl kutlamalarını da, toplu etkinlikleri önlemek adına iptal etti. Fransa Başbakanı Jean Castex, Omicron’un "ışık hızında yayıldığını" söyledi. Castex, aşı karşıtlığının veya aşı tereddütlerinin önlemek için de harekete geçileceği sinyalini verdi. Fransız siyasetçi, "Birkaç milyon Fransızın aşı olmayı reddederek tüm ülkeyi riske atması kabul edilemez" dedi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Fransa Başbakanı gibi, Ocak ayından itibaren ülkede hakim virüsün Omicron olacağını söyledi. Ülkede yürürlükteki kurallar gereği, dükkanlar akşam 5 ve sabah 5 arasında kapanıyor.

İrlanda Cumhuriyeti'nde Pazartesi gününden itibaren, pub, restoran ve sinema gibi mekanlar akşam saat 8 itibariyle kapanmak zorunda olacak.

***

Vakalarda 9 kent öne geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4-10 Aralık arasında illere göre haftalık (100 bin kişide) vaka sayısını paylaşıp, vaka görünme oranı en çok artan 9 ili açıkladı. Türkiye'de birinci doz aşı olanların sayısı 56 milyon 636 bin 507 kişiyi bulurken, ikinci doz aşı olanların sayısı 51 milyon 119 bin 629'a yükseldi. Üçüncü doz aşı 13 milyon 543 bin 110'a ulaştı. Toplam aşı uygulama miktarı ise 123 milyon 144 bin 781 oldu. Koca, 100 bin nüfusta koronavirüs (Covid-19) vaka görünme oranı en çok artan illeri açıkladı. Son bir haftada koronavirüs vaka görünme oranı en çok artan iller şöyle: Edirne, Artvin, Tekirdağ, Ordu, Trabzon, Kırklareli, Yozgat, Rize, Isparta.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol