birgün

3° KARIŞIK DUŞ

"Avrupa'da Yaşanabilir Şehirler" raporu yayımlandı: İstanbul sonuncu

Yaşanabilir Şehirler 2022 raporuna göre Avrupa'da değerlendirmeye alınan 38 şehir içinde en yaşanılabilir kent 99.1 puanla Viyana olurken, İstanbul 57.7 puanla sonuncu oldu.

AVRUPA 22.09.2022 10:06
"Avrupa'da Yaşanabilir Şehirler" raporu yayımlandı: İstanbul sonuncu Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İngiltere merkezli Economist yayın grubunun araştırma birimi Economist Intelligence Unit'in (EIU) Yaşanabilir Şehirler 2022 raporuna göre, Avrupa'da yaşam uygunluğu bakımından incelenen 38 şehir içinde İstanbul son sırada yer aldı.

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre; sosyal ve kültürel hayat, eğlence, sağlık hizmetleri, suç oranları, geçim şartları, siyasi istikrar ve altyapı gibi çeşitli faktörlere göre hazırlanan listede bu yıl savaş nedeniyle Ukrayna'dan değerlendirme alınmadı. Rusya'nın başkenti Moskova ile tarihi şehri St. Petersburg bir önceki yıla göre puan kaybetti ancak yine de İstanbul'un üzerinde yer aldı. Moskova 71.4 puan alırken, St. Petersburg ise 68.2 puan aldı.

İstanbul'un düşük puan almasında, son yıllarda şehre gelen göçmenler ve hayat pahalılığının artmasının etkili olduğu ifade ediliyor.

Bu yılki Yaşanabilir Şehirler 2022 raporunda, Rusya-Ukrayna savaşının çevre ülkeleri de etkilediği görüldü. Bir önceki yıla göre Macaristan'ın başkenti Budapeşte ve Polonya'nın başkenti Varşova, listede alt sıralara geriledi. Savaşın uzaması ve enflasyonist ortamın devam etmesi durumunda, önümüzdeki yıl yaşanabilir şehirler listesinde daha keskin değişimler olacağı belirtiliyor.

EIU Yaşanabilir Şehirler 2022 raporu, Avrupa'da batıda yer alan şehirlerin üst sıralarda yer aldığını ortaya koyarken, Bulgaristan ve Romanya gibi Doğu Avrupa ülkelerinin şehirleri alt sıralarda yer aldı. Raporun küresel bölümünde de Viyana ilk sırada yer alırken, listenin son sıralarını Asya ve Afrika ülkeleri oluşturdu. Listenin sonuncusu Suriye'nin başkenti Şam olurken, onu Nijerya'nın Lagos kenti ve Libya'nın başkenti Trablus takip etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun