birgün

7° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 09.05.2020 09:18

Avrupa’daki en pahalı elektrik faturasını ödüyoruz

AB’nin istatistik kurumu Eurostat, Avrupa’da elektrik ve doğalgaza gelen zam oranlarını derledi. Buna göre Türkiye her ikisinde de liderliği bırakmadı. Eurostat verilerine göre Avrupa ülkeleri içinde en pahalı elektriği kullanan ülke de Türkiye oldu

Avrupa’daki en pahalı elektrik faturasını ödüyoruz

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat, 2019’da hanehalkının kullandığı elektrik ve doğalgaza gelen zamları ülke ülke derledi. Verilere göre doğalgaza da elektriğe de en çok zam Türkiye’de geldi.

Eurostat aynı zamanda ülkelerin satınalma güçlerine kıyasla doğalgaz ve elektrik faturalarının fiyatlarını da tespit etti. Satın alma gücü paritesine göre en fahiş elektrik faturası yine Türkiye’de ödeniyor. Aynı yönteme göre elektrik faturasının en ucuz olduğu ülke ise İzlanda.

2019’un ikinci çeyreğinde önceki yıla göre gelen zamları derleyen Eurostat, Türkiye’de elektriğe yüzde 20,2, doğalgaza ise yüzde 24,5 oranında zam geldiğini tespit etti. Bu oranlar her iki faturada da Avrupa ülkeleri içinde en yüksek zam oranları olarak kayıtlara geçti. Yerli paralar cinsinden yapılan araştırmada ise bazı ülkelerde ise zam değil indirim görüldü. Elektriğe Portekiz’de yüzde 4,9, Danimarka’da ise yüzde 6,3 oranında indirim yapıldığı kaydedildi.

Elektriğe en çok zam gelen ülkeler*

1- Türkiye: yüzde 20,2
2- Hollanda: yüzde 19,6
3- Litvanya: yüzde 14,3
4- Çekya: yüzde 11
5- Romanya: yüzde 10,1
*2019’un ilk yarısının sonu itibariyle

Doğalgaza en çok zam gelen ülkeler*

1- Türkiye: yüzde 24,5
2- İspanya: yüzde 16,7
3- Hırvatistan: yüzde 12,9
4- Hollanda: yüzde 12,1
5- Fransa: yüzde 10
*2019’un ilk yarısının sonu itibariyle

Elektriği en pahalı kullanan ülkeler (100 kWh)*

1- Türkiye: 29,2 avro
2- Romanya: 27,8 avro
3- Almanya: 26,8 avro
4- İspanya: 26,2 avro
5- Belçika: 25,9 avro
*Satın alma gücü paritesine göre

avrupa-daki-en-pahali-elektrik-faturasini-oduyoruz-729077-1.

FATURALARIN YÜKÜ YOKSULUN SIRTINDA

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “hanehalkı bütçe anketi” sonuçlarına göre elektrik ve doğalgaz faturalarının gelir esnekliği çok düşük. Başka bir deyişle gelir artsa da azalsa da yurttaşların elektrik ve doğalgaz talebi gelirdeki değişim kadar sert değişmiyor. Nüfusun en zengin yüzde 20’lik kesiminin geliri en yoksul yüzde 20’lik kesiminin gelirinin 7,8 katı. Toplam gelirin yüzde 47,6’sına nüfusun en zengin yüzde 20’si sahip. Buna karşılık toplam gelirin yüzde 6,1’ini ise nüfusun en yoksul yüzde 20’si bölüşüyor. Ancak yine TÜİK verilerine göre en zengin yüzde 20’lik kesim en yoksul yüzde 20’den sadece yüzde 27 oranında fazladan elektrik ve doğalgaz faturası ödüyor. Türkiye’deki elektrik faturalarının yüzde 21,9’unu en zengin yüzde 20’lik dilim öderken, yüzde 17,2’sini en yoksul dilim ödüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız