birgün

8° HAFİF YAĞMUR

AVRUPA 08.07.2020 16:50

Avrupa ekonomik daralmayı daha derin yaşayacak

Avrupa ekonomik daralmayı daha derin yaşayacak

Avrupa Komisyonu, ekonomik tahminlerinin yaz dönemi güncellemesinde, küresel Covid-19 salgınının ekonomik faaliyetler üzerindeki etkilerinin ilkbahar dönemindeki tahminlerine kıyasla daha sert olacağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) ekonomisi, hem AB hem de ulusal düzeydeki hızlı ve kapsamlı politika tepkisine rağmen, avro bölgesinde ekonominin bu yıl yüzde 8,7 daralacağını öngördü. Önümüzdeki yıl için toparlanma beklentilerinin de kötüye gittiğini açıklayan kurum, 2021'de bölgede yüzde 6,1'lik bir büyüme olacağını tahmin ediyor. Enflasyon görünümünde kayda değer bir değişiklik bulunmazken tahminlerde sıra dışı derecede aşağı yönlü riskler bulunduğu belirtildi.

FIRTINALI SULAR BENZETMESİ

Ekonomi Genel Müdür Yardımcısı Valdis Dombrovskis, yaptığı açıklamada: "Karantinanın ekonomik etkisi başlangıçta beklediğimizden daha şiddetli. Fırtınalı sularda seyretmeye devam ediyoruz ve ikinci bir enfeksiyon dalgası da dahil olmak üzere birçok riskle karşı karşıyayız. Bu yıl ve gelecek için sabırsızlanacağız, ancak bir toparlanma bekleyebiliriz. İşçilerin ve şirketlerin korunmasına devam etmeli ve daha güçlü ve birleşmiş olmamız için AB düzeyinde politikalarımızı yakından koordine etmeliyiz” dedi.

Ekonomi Komiseri Paolo Gentiloni ise, “Koronavirüs şu anda dünya çapında yarım milyondan fazla insanın hayatını aldı, bu sayı dünyanın her yerinde endişe verici bir hızla artıyor. Ve bu tahmin, bu salgının yıkıcı ekonomik etkilerini göstermektedir. Avrupa'daki politika tepkisi vatandaşlarımıza yönelik darbeyi hafifletmeye yardımcı oldu, ancak bu artan bir farklılık, eşitsizlik ve güvensizlik hikayesi olmaya devam ediyor” diyerek Avrupa Komisyonu'nun önerdiği toparlanma planının hızlı bir şekilde kabul edilmesi gerektiğini savundu.

İŞSİZLİK ARTACAK

Raporda salgının ölçeği, süresi ve muhtemelen gerekli olan gelecekteki karantina önlemlerinin neler olabileceğinin esasen bilinmediği ifade edildi. Yapılan tahminin pandemi önlemlerinin hafiflemeye devam edeceği öngörülerek hazırlandığı belirtilen raporda belirtilen raporda, enfeksiyonların 'ikinci dalgası' olmayacağını varsayarak hazırlandığı kaydedildi. Buna rağmen işgücü piyasasının beklenenden daha uzun vadeli sorunlara maruz kalabileceği ve likidite zorluklarının birçok şirket için ödeme gücü sorunlarına dönüşmesi konusunda önemli riskler bulunduğu vurgulandı. İkinci dalgadan kaynaklı bir durgunluğun ötesinde olumsuz bir tablo çizilen rapora göre, önümüzdeki süreçte Avrupa hem iflas haberlerine hem de büyük bir işsizlik sorununa hazırlıklı olmalı.

Avrupa Komisyonu'nun bir sonraki ekonomik tahmin, Kasım 2020'de yayınlanması planlanan Sonbahar 2020 Ekonomik Tahmini olacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız