Avrupa Film Ödülleri adayları açıklandı

16.11.2018 11:33 KÜLTÜR SANAT
Yılın Avrupa menşeli yapımlarını ödüllendiren Avrupa Film Ödülleri (EFA) aday listesini açıkladı. 31.'si düzenlenecek olan tören İspanya'nın Sevilla kentinde sahiplerini bulacak

Ödülleri sahipbi olacakları, Avrupa Film Akademisi üyesi uzmanlardan oluşan sekiz kişilik bir jüri belirleyecek. Dünya Sineması'nda Avrupa Başarısı Ödülü’nün sahibi, İngiliz oyuncu Ralph Fiennes ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi İspanyol oyuncu Carmen Maura da bu törende ödül alacaklar arasında.

Avrupa Filmi

Grans (İsveç, Danimarka), yönetmen: Ali Abbasi

Soğuk Savaş / Zimna Wojna (Polonya, İngiltere, Fransa), yönetmen: Pawel Pawlikowski

Dogman (İtalya, Fransa), yönetmen: Matteo Garrone

Kız / Girl (Belçika, Hollanda) yönetmen: Lukas Dhont

Mutlu Lazzaro / Lazzaro Felice (İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre), yönetmen: Alice Rohrwacher

Keşif Ödülü – Prix FIPRESCI

Kız / Girl (Belçika, Hollanda), yönetmen: Lukas Dhont

Bir Gün / Egy Nap (Macaristan), yönetmen: Zsófia Szilágyi

Korkunç Anne / Sashishi Deda (Gürcistan, Estonya), yönetmen: Ana Urushadze

Suçlu / Den Skyldige (Danimarka), yönetmen: Gustav Möller

İyi Olanlar / Dene Wos Huet Geit (İsviçre), yönetmen: Cyril Schäublin

Dokunma Bana / Touch me not (Romanya, Almanya, Çekya, Bulgaristan, Fransa), yönetmen: Adina Pintilie

Avrupa Belgeseli

A Woman Captured (Macaristan, Almanya), yönetmen: Bernadett Tuza-Ritter

Bergman, Ett Ar, Ett Liv (İsveç, Almanya), yönetmen: Jane Magnusson

Babalar ve Oğullar (Almanya, Suriye, Lübnan, Katar), yönetmen: Talal Derki

The Distant Barking of Dogs (Danimarka, Finlandiya, İsveç), yönetmen: Simon Lering Wilmont

The Silence of Others (İspanya, ABD), yönetmen: Almudena Carracedo & Robert Bahar

Avrupalı Yönetmen

Ali Abbasi, Grans

Matteo Garrone, Dogman

Samuel Maoz, Foxtrot

Paweł Pawlikowski, Soğuk Savaş

Alice Rohrwacher, Mutlu Lazzaro

Avrupalı Aktris

Marie Bäumer, Quiberon’da 3 Gün

Halldóra Geirharðsdóttir, Kona fer í stríð

Joanna Kulig, Soğuk Savaş

Bárbara Lennie, Petra

Eva Melander, Grans

Alba Rohrwacher, Mutlu Lazzaro

Avrupalı Aktör

Jakob Cedergren, Suçlu

Rupert Everett, Mutlu Prens

Marcello Fonte, Dogman

Sverrir Gudnason, Borg / McEnroe

Tomasz Kot, Soğuk Savaş

Victor Polster, Girl

Avrupalı Senarist

Ali Abbasi, Isabella Eklöf & John Ajvide Lindqvist, Grans

Matteo Garrone, Ugo Chiti & Massimo Gaudioso, Dogman

Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen, Suçlu

Paweł Pawlikowski, Soğuk Savaş

Alice Rohrwacher, Mutlu Lazzaro

Avrupa Komedisi

Düğünümüz Var / Le Sens de la Fete (Fransa), yönetmen: Eric Toledano & Olivier Nakache

Diamantino (Portekiz, Fransa, Brezilya), yönetmen: Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt

Stalin’in Ölümü / The Death of Stalin (Fransa, İngiltere, Belçika) yönetmen: Armando Iannucci

Avrupa Canlandırması

Another Day of Life (Polonya, İspanya, Belçika, Almanya, Macaristan), yönetmen: Raul de la Fuente & Damian Nenow

Early Man, (İngiltere), yönetmen: Nick Park

The Breadwinner (İrlanda, Kanada, Lüksemburg), yönetmen: Nora Twomey

Beyaz Diş / White Fang (Fransa, Lüksemburg), yönetmen: Alexandre Espigares

Avrupa kısa filmleri

Aquaparque (Portekiz), Ana Moreira

Burkina Brandenburg Komplex (Almanya), Ulu Braun

Kontener (Almanya), Sebastian Lang

Graduation ’97 (Ukrayna), Pavlo Ostrikov

I Signed the Petition (İngiltere, Almanya, İsviçre), Mahdi Fleifel

Kapitalistis (Belçika, Fransa), Pablo Muñoz Gomez

Meryem (Hollanda), Reber Dosky

Prisoner of Society (Gürcistan, Letonya), Rati Tsiteladze

Lachez les chiens (Fransa, Belçika), Manue Fleytoux

Cpam (Bulgaristan), Petar Krumov

L’Échappée (Fransa), Laëtitia Martinoni

Gli Anni (İtalya, Fransa), Sara Fgaier

Los que desean (İsviçre, İspanya), Elena López Riera (Switzerland/Spain)

What’s the Damage (İngiltere), Heather Phillipson

Wildebeest (Belçika), Nicolas Keppens, Matthias Phlips