birgün

26° AÇIK

SAĞLIK 15.07.2021 14:33

Avrupa İlaç Ajansı: Delta varyantına karşı iki doz aşı yapılmalı

Avrupa İlaç Ajansı koronavirüsün hızla yayılan Delta varyantına karşı koruma sağlayabilmesi için aşıların iki dozunun da yaptırılması gerektiğini söyledi.

Avrupa İlaç Ajansı: Delta varyantına karşı iki doz aşı yapılmalı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) koronavirüsün hızla yayılan Delta varyantına karşı koruma sağlayabilmesi için aşıların iki dozunun da yaptırılması gerektiğini söyledi.

Euronews'da yer alan habere göre, Avrupa Birliği çapında aşılama kampanyasının hızlanmasına rağmen yeni vaka satısında artış görüldüğüne dikkat çeken ajanstan yapılan açıklamada "Ön çalışmalar Covid-19 aşılarının iki dozunun Delta varyantına karşı yeterli koruma sağladığını gösteriyor" denildi.

EMA, ülkelere Delta varyantının etkisinin kontrol altına alınması için aşılama programlarını hızlandırma çağrısı yaparken, iki dozunu onayladığı aşıların Pfizer/BioNTech, Moderna ve AstraZeneca olduğunu yineledi.

Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, ağustos ayının sonunda Koronavirüs vakalarının yüzde 90'ı Delta varyantı olacak. Araştırmalar, bu varyantın yüzde 40-60 arasında daha bulaşıcı olduğunu gösterdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol