birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

Avrupa İlaç Ajansı'ndan Turkovac açıklaması: "Bize bir başvuru gelmedi"

BioNTech/Pfizer, Novavax, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarına acil kullanı onayını veren Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Turkovac aşısıyla ilgili, aşının Avrupa'da kullanım onayı alabilmesi için kendilerine başvuru yapılması gerektiğini belirterek, "Bize Turkovac’la ilgili bir başvuru gelmedi" açıklaması yaptı. EMA’dan onaylanmayan Turkovac, dünyanın birçok ülkesinde geçersiz.

DÜNYA 18.01.2022 10:38
Avrupa İlaç Ajansı'ndan Turkovac açıklaması: "Bize bir başvuru gelmedi"
Abone Ol google-news

Avrupa İlaç Ajansı’ndan (EMA), Türkiye’de de kısa bir süre önce uygulanmaya başlanan fakat henüz hakemli bir dergide araştırma sonuçları yayımlanmadığı için dünya kamuoyunun kafasını karıştıran Turkovac aşısı ile ilgili açıklama yaptı.

Sözcü'den Ali Gülen'in, "Turkovac aşısı ile ile ilgili size başvuru geldi mi? AB'de bu aşı kullanılabilir mi? Bu aşıyla ilgili bilginiz var mı?" sorularına yanıt veren, merkezi Amsterdam'daki ilaç ajansı, “Turkovac adlı aşının Covid-19'a karşı kullanım amacıyla, Avrupa Birliği'nde kullanım onayı alabilmesi için bize bir başvuru gelmesi gerekiyor. Oysa böyle bir başvuru yok" açıklaması yaptı.

"BİZE GELİRSE İNCELEYECEĞİZ"

Başvuru olmaması ve dolayısıyla Avrupa Birliği’nin tepe kuruluşu olan EMA’nın incelemeyi yapamaması Turkovac aşısının da dünyada geçerliliğinin olmayacağı anlamına geliyor.

EMA'dan yapılan açıklamada, başvuru gelmesi halinde anında bilgi verileceğini, EMA'nın web sayfasında yayınlanacağı belirtilirken, “Turkovac başvurusunun gelmesinden sonra, aşı hakkında yorum yapabiliriz. Son fazdan verileri inceleyerek, bunların doğruluğunu ve kullanılabilirliğini daha iyi anlayabiliriz” denildi.

Avrupa Birliği İlaç Ajansı EMA, ancak Faz-1, Faz-2 ve Faz-3 deneyleri tamamlandıktan sonra aşıları "acil kullanım onayı" için incelemeye alıyor. Ardından da, aylar süren araştırma başlıyor. EMA onay vermeden, Turkovac aşısı AB üyesi ülkeler, İsviçre, İngiltere, İrlanda, Kanada, ABD ve diğer bir çok ülkede geçerli sayılmıyor.

Bu ülkelere girişte aşı zorunluluğu olduğu için sadece EMA ya da Amerikan İlaç Ajansı'nın onayladığı aşılardan yaptıranlar girebiliyor.

ONAY VERİLEN VE BEKLEYEN AŞILAR

EMA, yaptığı açıklamada, "BioNTech/Pfizer, Novavax, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarına" acil onay verildiğini duyurdu.

Rus aşısı Sputnik V, Çin aşısı Sinovac, Fransız aşısı Sanofi ve Valneva ile ilgili onay süreci de devam ediyor.

Rus aşısı ve Çin aşısı için aylar önceden başvurulmuştu. Türkiye şimdi başvursa bile, incelemeler ancak 2023'te sonuçlanabilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol